ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

ماهواره ADRAS-J
نجوم و فضا

ماهواره ADRAS-J برای نظارت بر زباله‌های فضایی، با موفقیت پرتاب شد

ماهواره ADRAS-J از طریق سکوی پرتاب Rocket Lab نیوزلند با موفقیت به فضا پرتاب شد تا در فرایند حذف زباله‌های مداری به دانشمندان کمک کند.

حمیدرضا علیا
نوشته شده توسط حمیدرضا علیا | ۳۰ بهمن ۱۴۰۲ | ۱۶:۰۰

ماهواره ADRAS-J شرکت Astroscale Japan از طریق سکوی پرتاب Rocket Lab به فضا پرتاب شد. از قرار معلوم، این ماهواره وظایف جالبی را بر عهده دارد و قرار است به‌سراغ زباله‌های فضایی موجود در مدار برود.

به گزارش Interesting Engineering، در تاریخ 19 فوریه 2024، ساعت 9:52 صبح به وقت نیوزلند، ماهواره ADRAS-J از سایت Rocket Lab نیوزلند با موفقیت به فضا پرتاب شد. ADRAS-J فقط حدود 150 کیلوگرم وزن دارد.

Astroscale Japan از سوی آژانس اکتشافات هوافضای ژاپن موظف شده فاز اول این ماهواره را که شامل طراحی، ساخت، آزمایش، پرتاب و راه‌اندازی است، انجام دهد.

مأموریت ماهواره ADRAS-J

ADRAS-J اولین ماهواره در جهان است که عملیات مانور Rendezvous and Proximity Operations (RPO) را با هدف نزدیک‌شدن ایمن به زباله‌های فضایی بزرگ و بررسی وضعیت آن‌ها انجام می‌دهد.

ماهواره ADRAS-J

نام این ماهواره مخفف عبارت Active Debris Removal by Astroscale-Japan است. این مأموریت بخشی از یک برنامه بزرگ‌تر حذف زباله‌های مداری بوده که هدف آن مقابله با مشکل روبه‌رشد زباله‌های فضایی است. این زباله‌ها ایمنی و پایداری فعالیت‌های فضایی را تهدید می‌کنند. براساس داده‌های Astroscale، بیش از 23000 قطعه زباله بزرگ‌تر از 10 سانتی‌متر (4 اینچ) و میلیون‌ها قطعه کوچک‌تر در مدار وجود دارند که می‌توانند به ماهواره‌های عملیاتی آسیب برسانند.

سازندگان ماهواره ADRAS-J می‌گویند این دستگاه «داده‌هایی را ارائه می‌دهد که به حذف زباله‌های فضایی کمک می‌کند تا از استفاده پایدار فضا برای نسل‌های آینده اطمینان حاصل شود.»

سازمان Astroscale با داشتن زیرمجموعه‌هایی در بریتانیا، ایالات‌متحده، ژاپن و فرانسه، پیشگام در حذف زباله‌های مداری است. این شرکت در سال 2013 تأسیس شد و چندین مأموریت را برای نمایش فناوری‌ها و بررسی راه‌حل‌های خود راه‌اندازی کرده است.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی