ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

سیاره Gliese 12b
نجوم و فضا

کشف سیاره‌ای هم‌اندازه زمین در فاصله 40 سال نوری که می‌تواند قابل‌سکونت باشد

اخترشناسان در جستجوی سیاره‌های قابل‌سکونت و شبیه به زمین، سیاره Gliese 12b را کشف کرده‌اند که احتمالاً آب مایع دارد.

حمیدرضا علیا
نوشته شده توسط حمیدرضا علیا | ۶ خرداد ۱۴۰۳ | ۱۸:۰۰

به‌نظر می‌رسد فرضیه وجود سیاره‌ای قابل‌سکونت و شبیه به زمین، روزبه‌روز بیشتر رنگ حقیقت به خود می‌گیرد. اخیراً یک دانشجوی استرالیایی موفق به کشف سیاره‌ای به‌اندازه زمین و بالقوه قابل‌سکونت در فاصله 40 سال نوری از ما شده است.

به‌گزارش گاردین، «شیشیر دالاکیا»، کاندیدای دکترای اخترفیزیک در دانشگاه کوئینزلند جنوبی، عضوی از یک تیم بین‌المللی است که این کشف را در ماهنامه انجمن سلطنتی نجوم منتشر کرده است.

دالاکیا درباره کشف این سیاره که «Gliese 12b» نام‌گذاری شده است، می‌گوید:

«ما محاسبات را انجام دادیم و متوجه شدیم که Gliese 12b احتمالاً به اندازه زمین است، آب‌و‌هوای معتدلی دارد و واقعاً به زمین نزدیک است. در عرض یک روز ما اینطور نتیجه گرفتیم: اوه، باید این موضوع را رسانه‌ای کنیم چون واقعاً جالب است. این سیاره می‌تواند دمای مناسبی داشته باشد و بنابراین آب مایع روی سطح آن وجود داشته باشد… [این مسئله] مهم است زیرا ما بر این باوریم که اگر سیاره‌ای روی سطح خود آب مایع داشته باشد، احتمالاً قابل‌سکونت است. بنابراین، در این جستجوی بزرگ برای حیات که درحال انجام آن هستیم، می‌خواهیم سیاراتی را بیابیم که به‌طور بالقوه قابل‌سکونت هستند و Gliese 12b می‌تواند سوژه خوبی باشد.»

Gliese 12b به اندازه زمین یا کمی کوچک‌تر است؛ به طور دقیق‌تر هم‌اندازه زهره. دمای سطح آن نیز حدود 42 درجه سانتی‌گراد تخمین زده می‌شود.

Gliese 12b درمقابل کره زمین

دالاکیا با یک دانشجوی دکترای دانشگاه ادینبورگ به نام «لاریسا پالتورپ» که با ناسا برای تأیید سیاره جدید همکاری داشته، تیم خود را رهبری کرد. دالاکیا می‌گوید:

«این سیاره تنها 40 سال نوری از ما فاصله دارد و شاید به این معنی نباشد که ما در آینده نزدیک می‌توانیم به آن برسیم، اما به این معنی است که می‌توانیم بزرگ‌ترین تلسکوپ‌های فضایی جهان را به سمتش نشانه بگیریم و بفهمیم که جو آن چگونه است. زمین و زهره نمونه‌های کلاسیکی هستند که نشان می‌دهند چگونه جو می‌تواند سطح یک سیاره را تغییر دهد.»

ناسا می‌گوید سیاره Gliese 12b کاندیدای خوبی برای بررسی‌های بیشتر با استفاده از تلسکوپ فضایی جیمز وب است.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مجموع نظرات ثبت شده (1 مورد)
  • داش غلام
    داش غلام | ۱۰ خرداد ۱۴۰۳

    جناب علیا با سپاس از شما خواهشمندم فارسی را هم پاس بدارید به جای نجوم واژه ستاره شناسی و به جای زهره واژه ناهید را داریم.

مطالب پیشنهادی