ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

نجوم و فضا

امروز در فضا: آپولو 16 روی ماه فرود آمد

ماژول قمری آپولو 16 به فرماندهی «جان یانگ»، به همراه دو سرنشین دیگر، «چارلز دوک» و «کن متنیگلی» روی ماه فرود آمد.

صبا سلوکی
نوشته شده توسط صبا سلوکی | ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ | ۲۲:۳۰

3 آوریل 1972، ماژول قمری آپولو 16 به فرماندهی «جان یانگ»، به همراه دو سرنشین دیگر، «چارلز دوک» و «کن متنیگلی» روی ماه فرود آمد.

آپولو 16

آپولو 16 دهمین مأموریت سرنشین‌دار برنامه فضایی آپولو بود که توسط ناسا اداره می‌شد. این دومین مأموریت «J» آپولو بود، با اقامت طولانی در سطح ماه، تمرکز بر علم و استفاده از وسیله نقلیه ماه‌گرد.

فرود و اکتشاف در ارتفاعات دکارت صورت گرفت. این مکان به این دلیل انتخاب شد که برخی از دانشمندان انتظار داشتند منطقه در اثر فعالیت‌های آتشفشانی شکل گرفته‌ باشد؛ اگرچه ثابت شد که این‌طور نیست.

پرتاب در 16 آوریل از مرکز فضایی کندی انجام شد. اشکالاتی جزئی در ابتدا و مشکلاتی در موتور فضاپیما باعث تأخیر در فرود روی ماه شد. به همین دلیل هم مأموریت یک روز زودتر از برنامه‌ریزی سابق تمام شد.

مأموریت فضانوردان

پس از پرواز ماژول ماه به سطح ماه در 21 آوریل، یانگ و دوک 71 ساعت را روی سطح ماه گذراندند و طی آن سه فعالیت خارج از خودرو یا پیاده‌روی روی ماه انجام دادند که مجموعاً 20 ساعت و 14 دقیقه بود. این دو زوج ماه‌نورد 95.8 کیلوگرم از نمونه‌های ماه را برای بازگشت به زمین جمع‌آوری کردند. ازجمله نمونه‌های جمع‌آوری‌شده Big Muley، بزرگ‌ترین سنگ ماه در طول مأموریت‌های آپولو بود.

در این مدت متینگلی در ماژول فرماندهی و خدمات (CSM) به دور ماه می‌چرخید، عکس می‌گرفت و با ابزارهای علمی کار می‌کرد. او مدت 126 ساعت و 64 دور را در مدار ماه به‌تنهایی سپری کرد و بیش از بیست آزمایش انجام داد.

آپولو 16

پس از پیوستن‌ یانگ و دوک به متینگلی در مدار ماه، فضانوردان یک زیرماهواره را از ماژول خدمات (SM) رها کردند. در طول سفر برگشت به زمین، متینگلی یک راهپیمایی فضایی یک‌ساعته برای بازیابی چندین نوار فیلم از قسمت بیرونی ماژول خدماتی انجام داد.

آپولو 16 توانست در 27 آوریل 1972 به سلامت به زمین بازگردد.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی