ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

نجوم و فضا

ستاره‌شناسان منشأ «ارواح سبز» مرموز را که گاهی در آسمان دیده می‌شوند، کشف کردند!

برای کشف منشأ ارواح، «ماریا پاساس وارو» با مVسسه اخترفیزیک اندلس شورای تحقیقات اسپانیا در گرانادا و «جوستو سانچز دل ریو»، همکاری کردند.

صبا سلوکی
نوشته شده توسط صبا سلوکی | ۲۴ آذر ۱۴۰۲ | ۱۵:۰۰

فرقی نمی‌کند که در مورد شفق‌های قطبی صحبت می‌کنید، چراغ‌های درخشان زیبای معروف به استیو، یا «ارواح» سبزرنگ و مرموز، آسمان ما مملو از پدیده‌های عجیب و جذاب است.

درحالی‌که می‌دانیم چه‌چیزی باعث ایجاد شفق‌های قطبی می‌شود و حتی ایده‌ای درباره علت ایجاد استیو داریم، منشأ «ارواح» مرموزی که گاهی در هنگام طوفان‌های شدید در آسمان ظاهر می‌شوند، مشخص نیست. اما اکنون یک مطالعه جدید ممکن است پاسخ‌هایی داشته باشد.

طبق مطالعه جدید، این نورهای سبز به‌دلیل وجود فلزاتی که وارد جو می‌شوند، ایجاد می‌شود.

ارواح سبز

این ارواح تنها بخشی از گروهی هستند که دانشمندان آن را «پدیده‌های نورانی گذرا» می‌نامند. اولین مورد از این گروه‌بندی، رویدادهای نوری سال 1989 است که طی یک طوفان در ایالات‌متحده مشاهده شد.

دانشمند «دیو سنتمن» به‌دلیل اینکه این پدیده‌ها زودگذر و گریزان هستند، آن‌ها را ارواح نامید. بااین‌حال، دیگر انواع آن نیز مشاهده و نام‌گذاری شده‌اند. نوع اِلف به‌صورت درخشش‌های حلقه‌مانند ظاهر می‌شود؛ درحالی‌که غول‌ها خطوط نوری بنفش در آسمان هستند. بااین‌حال، ارواح نادرترند و گاهی اوقات در بالای شبح‌ها ظاهر می‌شوند.

ارواح سبز
یک روح سبز روی یک شبح قرمز که در سال 2014 توسط ستاره‌شناس آمریکایی، «توماس اشکرافت»، بر فراز اوکلاهاما شکار شد و تا زمان کشف رسمی در سال 2019، این پدیده شناسایی نشده بود.

اما برای کشف منشأ ارواح، دانشمندان «ماریا پاساس وارو» با مؤسسه اخترفیزیک اندلس شورای تحقیقات اسپانیا در گرانادا و همکارش، «جوستو سانچز دل ریو»، از ابزاری استفاده کردند که می‌تواند محتویات الکتریکی رنگارنگ و زودگذر را در بالای ابرهای طوفانی تجزیه‌وتحلیل کند.

علت تشکیل

هنگامی که دانشمندان درباره ارواح سبز مرموز شنیدند، شروع به مطالعه این پدیده کردند و به‌دنبال جزئیات در مورد منشأ آن بودند. درنهایت آن‌ها متوجه شدند که بیشتر مواد تشکیل‌دهنده‌ ارواح آهن است و فقط مقدار کمی اکسیژن وجود دارد. آن‌ها معتقدند این یافته‌های جدید می‌تواند توضیح دهد که چرا این پدیده‌ها بسیار نادر به‌نظر می‌رسند.

محققان بر این باورند که آهن موردنیاز برای ظهور این ارواح سبز، زمانی به‌دست می‌آید که شهاب‌سنگ‌ها در جو زمین می‌سوزند و ردپایی از فلز در اتمسفر باقی می‌ماند. هنگامی که جریان الکتریکی از آن عبور می‌کند و باعث ایجاد یک شبح می‌شود، شکل مرموز بالای آن را تشکیل می‌دهد.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی