ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

مأموریت فضایی تمام خصوصی اکسیوم و اسپیس ایکس
نجوم و فضا

اکسیوم و اسپیس‌ایکس سومین مأموریت سرنشین‌دار تمام خصوصی را به فضا فرستادند

فضانورد آمریکایی-اسپانیایی، فرماندهی فضانوردان ایتالیایی، ترکیه‌ای و سوئدی را در مأموریت Ax-3 برعهده دارد.

رضا زارع‌پور
نوشته شده توسط رضا زارع‌پور | ۲۹ دی ۱۴۰۲ | ۱۵:۰۰

برای سومین بار، یک مأموریت سرنشین‌دار تمام خصوصی در راه ایستگاه فضایی بین‌المللی است. تیم چهارنفره مأموریت Ax-3 کمپانی اکسیوم اسپیس پنجشنبه با یک راکت فالکون ۹ اسپیس ایکس از مرکز فضایی کندی در فلوریدا به فضا پرتاب شدند. آن‌ها پس از یک مسافرت ۳۶ ساعته، روز شنبه به ایستگاه فضایی متصل خواهند شد.

مأموریت Ax-3 اکسیوم اسپیس دو هفته به‌طول خواهد انجامید. هدف این کمپانی از مأموریت‌های سرنشین‌دار خصوصی این است که قدمی به هدف ساخت یک ایستگاه کاملاً خصوصی در مدار زمین تا پایان این دهه نزدیک‌تر شود.

همچنین این دوازدهمین باری است که اسپیس‌ایکس یک مأموریت سرنشین‌دار را به فضا می‌فرستد. Ax-3 اولین مأموریت فضایی سرنشین‌دار این کمپانی خصوصی در سال ۲۰۲۴ است و احتمالاً تعداد این مأموریت‌ها برای اسپیس‌ایکس در این سال به پنج برسد.

راکت فالکون ۹ از مرکز فضایی کندی به سمت شمال‌شرق به‌پرواز درآمد تا در جهت حرکت ایستگاه فضایی بین‌المللی قرار بگیرد. مرحله اول این راکت، که یک راکت قابل‌استفاده مجدد است، دو و نیم دقیقه بعد از پرتاب برای فرود به زمین بازگشت. همزمان مرحله دوم با تک موتور خود به پرواز ادامه داد تا فضاپیمای دراگون فریدوم/آزادی (Dragon Freedom) در مدار قرار بگیرد.

ماموریت فضایی تمام خصوصی Ax-3 اکسیوم اسپیس و اسپیس ایکس
اعضای مأموریت Ax-3؛ از چپ به راست: مایکل لوپز-آلگریا، آلپر گزراوجی، مارکوس وانت و والتر ویلادی.

اعضای مأموریت فضایی تمام خصوصی Ax-3

مایکل لوپز-آلگریا (Michael López-Alegría)، فرمانده اسپانیایی-آمریکایی مأموریت فضایی خصوصی Ax-3 است. لوپز-آلگریا که حالا ۶۵ سال دارد، یکی از باتجربه‌ترین فضانوردان حال حاضر دنیاست و برای ششمین بار راهی فضا شده. او پس از چهار بار حضور در مأموریت‌های شاتل، در سال ۲۰۱۲ از ناسا بازنشسته شد. لوپز-آلگریا به کار خود در صنعت فضا ادامه داد و در سال ۲۰۱۷ به اکسیوم پیوست. فرماندهی اولین مأموریت اکسیوم در سال ۲۰۱۲ نیز بر عهده او بود.

به این ترتیب، این مأموریت ترکیب عناصری است که گویا قصد بازنشستگی ندارند. فالکون ۹، کپسول دراگون و آلگریا لوپز همگی قصد دارند همچنان به فعالیت خود در فضا ادامه دهند.

والتر ویلادِی (Walter Villadei)، سرهنگ نیروی هوایی ایتالیا، خلبان این مأموریت است. آلپر گِزِراوجی (Alper Gezeravcı) اولین فضانورد ترکیه‌ای است. مارکوس وانت (Marcus Wandt) خلبان پروازهای آزمایشی سوئدی نیز در این مأموریت حاضر است. آن‌ها به‌طور موقت به دیگر ساکنان ایستگاه فضایی می‌پیوندند، از جمله اعضای کرو ۷ که به فرماندهی یاسمین مقبلی از تابستان در این ایستگاه سکونت دارند.

ویلادی و گزراوجی به‌واسطه قراردادهای دولت‌های خود با کمپانی اکسیوم در این مأموریت حضور دارند. مأموریت خصوصی Ax-3 با نوعی غرور ملی در هم آمیخته است. ویلادی با پرچم ایتالیا روی لباس خود در این مأموریت حضور دارد، در حالی که فضانوردان ایتالیایی اغلب با پرچم اتحادیه اروپا راهی فضا می‌شوند.

وانت نیز اولین فضانورد آژانس فضایی اروپا است که در یک پرتاب خصوصی به فضا می‌رود. اکسیوم قیمت پروازهای خود را به‌طور عمومی اعلام نمی‌کند، اما به‌نظر می‌رسد دولت سوئد با سرمایه‌گذاری ۳۸ میلیون دلاری در این کمپانی، فرصت پرتاب را برای فضانورد خود به‌دست آورده است.

بیش از ۳۰ آزمایش علمی با Ax-3 راهی ایستگاه بین‌المللی می‌شوند؛ از آزمایش‌های فیزیولوژی گرفته تا پیشرفته‌ترین تکنولوژی‌های موجود. برای مثال، نیروی هوایی ایتالیا ابزاری طراحی کرده که هشدارهای آوارهای فضایی و تغییر آب‌وهوا را به ایستگاه فضایی مابره می‌کند. ترکیه آزمایش‌هایی در حوزه ژنتیک و علم مواد دارد. سوئد و آژانس فضایی اروپا نیز آزمایش‌هایی در حوزه مغز، کنترل از راه دور، هوش مصنوعی و سلول‌های بنیادی اجرا خواهند کرد.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی