ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

استارلاینر بوئینگ
نجوم و فضا

اولین مأموریت سرنشین‌دار فضاپیمای استارلاینر بوئینگ دقایقی قبل از پرتاب لغو شد

مأموریتی که اولین پرتاب فضانوردان با فضاپیمای استارلاینر بوئینگ به ایستگاه فضایی بین‌المللی محسوب می‌شد، دوباره تأخیر خورد.

ایمان صاحبی
نوشته شده توسط ایمان صاحبی | ۱۳ خرداد ۱۴۰۳ | ۰۹:۰۰

اولین مأموریت سرنشین‌دار فضاپیمای استارلاینر بوئینگ که تاکنون چند بار عقب افتاده است، دیروز یک‌بار دیگر برای پرتاب تلاش کرد اما کمتر از 4 دقیقه قبل از جداشدن از زمین دچار مشکل شد. انجام این مأموریت حالا به زمانی دیگر موکول شده است.

به‌گزارش CBSNews، فضاپیمای استارلاینر بوئینگ قرار بود دیروز عصر ساعت 19:55 به وقت ایران دو فضانورد را به ایستگاه فضایی بین‌المللی (ISS) ببرد، اما شمارش معکوس پرتاب در 03:50 متوقف شد. در ادامه «توری برونو»، مدیرعامل United Launch Alliance که سازنده راکت اطلس 5 است و حامل استارلاینر به مدار است، گفت مشکل روز شنبه به یکی از سه رَک شبکه کامپیوترهای این شرکت در پایگاه سکوی پرتاب مربوط بوده است. هر رک شامل چندین سیستم ازجمله بردهای مدار است که آخرین مراحل شمارش معکوس را مدیریت می‌کنند.

پرتاب سرنشین‌دار استارلاینر بوئینگ دوباره تأخیر خورد

در ابتدا قرار بود این مأموریت امروز ساعت 19:30 به وقت ایران تکرار شود. اما ناسا اعلام کرد که این پرتاب امروز انجام نخواهد شد تا مهندسان زمان کافی برای ارزیابی این مشکل کامپیوتری را داشته باشند. درحال‌حاضر تاریخ دقیقی برای پرتاب بعدی اعلام نشده است، اما فرصت‌های بعدی شامل چهارشنبه و پنجشنبه خواهد بود.

این پرتاب هر زمان که انجام شود، اولین پرواز سرنشین‌دار استارلاینر خواهد بود و پاسخی از سوی بوئینگ به برنامه کرو دراگون اسپیس ایکس محسوب می‌شود. ناسا در برنامه‌های هر دو شرکت سرمایه‌گذاری کرده است تا حمل‌ونقل آسان‌تر و کم‌هزینه‌تر فضانوردان را ممکن کند.

بااین‌حال، آزمایش‌های استارلاینر تاکنون چندبار با مشکل روبه‌رو شده است. این فضاپیما ابتدا قرار بود 18 اردیبهشت پرتاب شود اما به‌دلیل بروز مشکلی در دریچه اکسیژن موشک اطلس 5 تا 1 خرداد به تأخیر افتاد. در ادامه این پرتاب یک بار دیگر تأخیر خورد تا در 5 خرداد انجام شود، اما مشکل نشت هلیوم در ماژول استارلاینر مانع آن پرتاب شد. در نهایت بوئینگ تصمیم گرفته بود که با وجود این نشت پرتاب را دیروز انجام دهد که این اتفاق دوباره نیفتاد.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی