ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

نجوم و فضا

امروز در فضا: چین سومین مأموریت سرنشین‌دار خود، شنزو-7 را به فضا پرتاب کرد

طی شنزو-7 سه فضانورد به‌نام‌های ژای ژیگانگ، لیو بومینگ و جینگ هایپینگ روی موشک Long March 2F از مرکز فضایی جیوچوان پرتاب شدند.

صبا سلوکی
نوشته شده توسط صبا سلوکی | ۳ مهر ۱۴۰۲ | ۲۲:۳۰

25 سپتامبر 2008، برنامه فضایی چین سومین مأموریت سرنشین‌دار خود به‌نام شنزو-7 را به فضا پرتاب کرد.

چین نخستین‌بار در سال 2003 فضاپیمای سرنشین‌دار خود را به فضا فرستاد و اولین کشور آسیایی و سومین کشور دنیاست که توانسته انسان به فضا بفرستد. این کشور دومین فضاپیمای سرنشین‌دار خود را در سال 2005 به همراه دو فضانورد به مدار زمین فرستاد.

طی شنزو-7 سه فضانورد؛ ژای ژیگانگ، لیو بومینگ و جینگ هایپینگ روی موشک Long March 2F از مرکز فضایی جیوچوان پرتاب شدند.

پروژه شنزو-7 متشکل از هفت زیرسیستم بود که ارتش چین مسئول پرتاب، بازیابی، سرنشینان و زیرسیستم‌های ردیابی بود. شرکت علوم و فناوری هوافضای چین هم مسئول موشک حامل و فضاپیمای خود و آکادمی علوم چین مسئول محموله‌های موجود در فضاپیما (به‌غیر از سرنشینان) بود.

آنها سه روز را در مدار گذراندند. در 27 سپتامبر، ژای ژیگانگ، با پوشیدن‌ لباس فضایی ساخته‌شده‌ توسط چین، 22 دقیقه پیاده‌روی فضایی انجام داد که اولین راهپیمایی فضایی چین بود. پیاده‌روی فضایی به‌طور زنده از رسانه‌های چینی پخش شد.

فضانوردان همچنین یک ماهواره کوچک به نام Banxing را مستقر کردند که برای عکاسی و فیلم‌برداری از فضاپیما استفاده می‌شد. وظایف این ماهواره شامل آزمایش فناوری ماهواره‌های کوچک، مشاهده و نظارت بر فضاپیما و آزمایش فناوری ردیابی بود.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی