ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

موشک چین
نجوم و فضا

چین در ادامه سال 2024 نسل جدید راکت‌های Long March را پرتاب خواهد کرد

Long March 6C برای پرتاب ٰحداکثر جرم 2000 کیلوگرمی و Long March 12 برای پرتاب ماهواره‌ها آماده می‌شوند.

جواد تاجی
نوشته شده توسط جواد تاجی | ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ | ۱۹:۰۰

چین قصد دارد در سال جاری میلادی برای تقویت قابلیت‌های خود در زمینه پرتاب‌های فضایی، از چند راکت Long March جدید رونمایی کند. دو آکادمی بزرگ موشک‌سازی زیر نظر علوم و فناوری هوافضای چین (CASC) قرار است برای موشک‌های جدید پروازهای آزمایشی انجام دهند.

Long March 6C نوع جدیدی از راکت Long March 6A موجود است که همچنین تنها راکت چین با هسته پیشران مایع و بوسترهای جانبی سوخت جامد محسوب می‌شود. این راکت در نیمه اول سال از مرکز پرتاب ماهواره تای‌یوآن در شمال چین پرتاب خواهد شد.

«یو یانشنگ»، کارشناس علوم موشکی آکادمی فناوری پروازهای فضایی شانگهای (SAST)، تحت‌نظر CASC، به تلویزیون مرکزی چین (CCTV) می‌گوید:

«Long March 6C حدود 43 متر طول دارد. از این راکت با سه موتور کروزن-اکسیژن مایع، در مأموریت‌های پرتابی با حداکثر جرم 2000 کیلوگرم استفاده خواهد شد که این امر همچنین به آن کمک می‌کند تا ظرفیت خود برای مأموریت‌های پرتابی پربسامد را افزایش دهد.»

راکت Long March 12 چین

SAST همچنین درحال آماده‌کردن راکت قدرتمند دیگری با نام Long March 12 است. این راکت دو مرحله‌ای با سوخت نفت سفید می‌تواند 10 هزار کیلوگرم را به مدار پایینی زمین یا 6000 کیلوگرم را به مدار خورشیدهمگام برساند. Long March 12 با هدف تقویت قابلیت‌های چین در زمینه پرتاب ماهواره طراحی شده است.

همچنین Long March 12 که از مرکز پرتاب تجاری جدید چین در Wenchang پرتاب خواهد شد، اولین پرتابگر این کشور با قطر 3.8 متر خواهد بود که می‌تواند به‌صورت زمینی از طریق راه‌آهن حمل‌و‌نقل شود. بیشترین میزان قطر موشک‌های چین به Long March 5 با قطر 5 متری مربوط می‌شود که حمل‌ونقل آن از طریق دریا صورت می‌گیرد.

چین دارای مجموعه‌ای از راکت‌های Long March است. Long March 1، اولین‌بار در سال 1970 پرتاب شد. Long March 2 تا Long March 4 نیز موشک‌های قدیمی‌تری هستند که از پیشران‌های سمی و هایپرگولیک استفاده می‌کنند. سری جدیدتر این موشک‌ها با استفاده از نفت سفید و سوخت هیدروژن مایع، مانند Long March 5 تا Long March 8، در دهه 2010 معرفی شدند.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی