ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

نجوم و فضا

امروز در فضا: فضانوردان شوروی پس از بازگشت از مأموریت سایوز-۱۱ مرده پیدا شدند

داخل کپسول فضایی سایوز-۱۱، فضانوردان ولادیسلاو نیکولایویچ، ویکتور ایوانوویچ پاتسایف و گئورگی تیموفیویچ دوبروولسکی قرار داشتند.

۲۹ ژوئن ۱۹۷۱، یک مأموریت فضایی متعلق به شوروی با فاجعه پایان یافت. طی این مأموریت سه فضانورد روسی پس از بازگشت به زمین، در داخل فضاپیمای سایوز-۱۱ مرده پیدا شدند.

شرح حادثه سایوز-۱۱

داخل کپسول فضایی سایوز-۱۱، فضانوردان ولادیسلاو نیکولایویچ، ویکتور ایوانوویچ پاتسایف و گئورگی تیموفیویچ دوبروولسکی قرار داشتند. آنها تنها سرنشینانی بودند که تا به آن موقع سوار اولین ایستگاه فضایی جهان، سالیوت-۱ شدند.

فضانوردان در ۶ ژوئن ۱۹۷۱ پرتاب شدند و قبل از بازگشت به زمین، ۲۳ روز را به انجام آزمایش‌های علمی روی ایستگاه فضایی گذراندند.

فضاپیمای سایوز-۱۱

به‌نظر می‌رسید که ورود مجدد طبق برنامه پیش می‌رود، تا اینکه تیم ریکاوری کپسول را باز کرد.

محققان بر این باورند که سرنشینان در اثر بازشدن یک دریچه تهویه که باعث کاهش فشار کابین شد، دچار خفگی شدند. این سه فضانورد، تنها انسان‌هایی هستند که در خارج از جو زمین جان خود را از دست داده‌اند‌. سوانح منجر به مرگ فضانوردان معمولاً در جو زمین رخ می‌دهند.

نتایج بررسی‌های پس از حادثه

بررسی‌ها و تحقیقات به‌عمل آمده نشان از عملکرد نادرست یکی از شیرهای کپسول داشت که باعث کاهش فشار داخل فضاپیما شد.

این اتفاق تنها در چند ثانیه باعث مرگ فضانوردان شده‌ است. از آنجایی که شیر مربوطه در زیر صندلی‌ها قرار داشت، سرنشینان فرصت کافی برای بستن آن را نداشتند.

از بین سرنشینان، بدن دوبروولسکی هنگام بازشدن‌ کپسول هنوز گرم بوده‌ است و به همین خاطر پزشکان به او تنفس مصنوعی می‌دهند که مؤثر واقع نمی‌شود. جسد پاتسایف نیز نزدیک به همان شیر پیدا شد و احتمالاً او تلاش کرده‌ است شیر را ببندد یا جلوی نشت را بگیرد. اما این کار یک دقیقه زمان می‌برد و او قبل از اتمام کار هوشیاری خود را از دست داده‌ است.

امکان دارد آن‌ها تا حدود ۱ دقیقه پس از شروع کاهش فشار هوشیاری داشته باشند، اما تنها ۲۰ ثانیه پس از کمبود اکسیژن، کنترل بر اعضای بدن خود را از دست داده‌اند.

تا قبل از سایوز-۱۱ لباس فضایی برای فضانوردان جز موارد خاص استفاده نمی‌شد. پس از این فاجعه، در سایوزهای ۱۲ تا ۴۰ با حذف یک صندلی، استفاده از لباس فضایی ممکن شد.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید

مطالب پیشنهادی