ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

نجوم و فضا

امروز در فضا: کشف بزرگ‌ترین الماس جهان، هسته کوتوله سفید لوسی

فاصله این کوتوله سفید از زمین 48 سال نوری است و در صورت فلکی قنطورس ارتعاش می‌کند.

صبا سلوکی
نوشته شده توسط صبا سلوکی | ۲۴ بهمن ۱۴۰۲ | ۲۲:۰۰

13 فوریه 2004 مرکز اخترفیزیک هاروارد-اسمیتسونین خبر از کشف بزرگ‌ترین الماس شناخته‌شده جهان، در هسته کوتوله سفید BPM 37093 را اعلام کرد.

ستاره‌شناسان نام این ستاره را با اقتباس از آهنگ گروه بیتلز «Lucy in the aky with diamonds»، لوسی گذاشتند.

لوسی دارای اتمسفر هیدروژنی و جرم غیرعادی بالا، تقریباً 1.1 برابر خورشید، است. فاصله این کوتوله سفید از زمین 48 سال نوری است و در صورت فلکی قنطورس ارتعاش می‌کند. این ارتعاشات باعث می‌شوند که درخشندگی آن تغییر کند.

کوتوله سفید

مانند سایر کوتوله‌های سفید، BPM 37093 عمدتاً از کربن و اکسیژن تشکیل شده‌ است که از همجوشی حرارتی هسته‌های هلیوم ایجاد می‌شوند.

در دهه 1960، پیش‌بینی می‌شد که وقتی کوتوله‌های سفید سرد می‌شوند، مواد آن باید از مرکز متبلور شوند. هنگامی که یک ستاره مرتعش می‌شود، مشاهده ارتعاشات آن اطلاعاتی درمورد ساختارش می‌دهد.

BPM 37093 برای اولین‌بار در سال 1992 به‌عنوان یک متغیر مرتعش مشاهده شد. در سال 2004، «آنتونیو کنان» و تیمی از محققان تخمین زدند که براساس این مشاهدات، تقریباً 90 درصد از جرم BPM 37093 متبلور شده‌ است.

بنابراین لوسی دارای جرم کریستالی کل بیش از 5×1029 کیلوگرم بود. باتوجه به شعاع 4000 کیلومتری این کوتوله سفید، شعاع آن احتمالاً یکی از بزرگ‌ترین الماس‌های جهان است.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی