ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

تصویر روز ناسا: کهکشانی از آخرِ فهرست چارلز مسیه
نجوم و فضا

امروز در فضا: ادوین هابل متولد شد!

20 نوامبر 1889، ادوین پاول هابل، ستاره‌شناس آمریکایی، متولد شد.

صبا سلوکی
نوشته شده توسط صبا سلوکی | ۲۹ آبان ۱۴۰۲ | ۲۲:۳۰

20 نوامبر 1889، «ادوین پاول هابل»، ستاره‌شناس آمریکایی، متولد شد. او به‌عنوان بنیان‌گذار نجوم برون کهکشانی شناخته می‌شود و اولین شواهد از انبساط کیهان را ارائه کرد.

در سال 1919، «جورج الری هیل»، بنیان‌گذار و مدیر رصدخانه مونت ویلسون، به هابل یک سمت در این رصدخانه پیشنهاد کرد. هابل تا زمان مرگش در سال 1953 در کوهستان ویلسون زندگی می‌کرد.

در سال 1923، او متغیرهای دلتا قیفاووسی را در سحابی‌های مارپیچی M31 و M33 شناسایی کرد. سپس به‌طور قطع ثابت کرد که آن‌ها خارج از کهکشان راه شیری هستند.

هابل

تحقیقات او در مورد این اجرام که او آن‌ها را سحابی‌های خارج از کهکشانی نامید و منجمان امروزی آن‌ها را کهکشان می‌نامند، به سیستم طبقه‌بندی استاندارد کهکشان‌های بیضوی، مارپیچی و نامنظم او انجامید و ثابت کرد که آن‌ها به‌طور یکنواخت در فواصل دور توزیع شده‌اند. او در ادامه با استفاده از روش‌های مختلف، فاصله 24 سحابی خارج از کهکشانی را تخمین زد.

هابل فواصل کهکشان‌ها و انتقال به سرخ آن‌ها را اندازه‌گیری کرد و در سال 1929 رابطه سرعت-فاصله را که اساس کیهان شناسی مدرن است، منتشر کرد. در دهه 1930، هابل در تعیین نرخ توزیع کهکشان‌ها و انحنای فضایی نقش بسزایی داشت.

هابل در سن 63 سالگی به‌علت سکته مغزی جان باخت و حالا رصدخانه‌ای که هابل در آن کار می‌کرد تلسکوپی با 2 برابر ابعاد بزرگ‌تر و 4 برابر قدرتمندتر را در خود جای داده است.

هیچ تشییع جنازه‌ای برای او برگزار نشد و همسرش هرگز محل دفن او را فاش نکرد.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی