ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

نجوم و فضا

آمریکا برای اولین‌بار یک شرکت را به‌خاطر عدم جمع‌آوری زباله‌های فضایی جریمه کرد

شرکت دیش نتورک به‌دلیل ناتوانی در دفع صحیح ماهواره‌هایش و نقض قانون «ضدزباله‌های فضایی»، 150000 دلار به FCC پرداخت خواهد کرد.

صبا سلوکی
نوشته شده توسط صبا سلوکی | ۱۱ مهر ۱۴۰۲ | ۱۳:۰۰

کمیسیون ارتباطات فدرال آمریکا (FCC) اولین جریمه خود را برای شرکتی که قانون «ضد‌زباله‌های فضایی» را نقض کرده بود، صادر کرد.

حالا دیش نتورک باید 150,000 دلار جریمه، به‌دلیل عدم موفقیت در خارج‌کردن‌ و کنترل ماهواره EchoStar-7 خود که بیش از دو دهه در فضا بوده است، به کمیسیون بپردازد.

دیش به‌جای اینکه ماهواره را به‌درستی از مدار خارج کند، آن را به «مدار دفع» فرستاد؛ جایی که به‌اندازه کافی پایین است تا خطر زباله‌های مداری ایجاد کند.

جریمه

رئیس دفتر اجرای این برنامه در بیانیه‌ای گفت:

«با شیوع بیشتر عملیات‌های ماهواره‌ای و سرعت‌گرفتن‌ اقتصاد فضایی، ما باید مطمئن باشیم که اپراتورها به تعهدات خود عمل می‌کنند. این تسویه‌حساب موفقیت‌آمیز به‌وضوح نشان می‌دهد که FCC دارای اختیارات اجرایی قوی است. همچنین توانایی اجرای قوانین حیاتی و مهم خود درباره زباله‌های فضایی را دارد.»

در سال 2002، دیش نتورک ماهواره خود را به مدار «زمین ثابت» پرتاب کرد. در سال 2012 نیز در یک طرح کاهش زباله مداری، موافقت کرد که پس از اتمام مأموریت خود، EchoStar-7 را 300 کیلومتر بالاتر از جایی که در آن مستقر بود، بفرستد. جایی به نام «مدار گورستان» که در آن خطری برای سایر ماهواره‌های فعال ایجاد نخواهد شد.

اما در سال 2022، دیش متوجه شد که پیشرانه ماهواره کم است و برای ارسال به مقصد مورد‌نظر خود کافی نیست. بدین‌ترتیب این ماهواره تنها 122 کیلومتر بالای مدار زمین ثابت قرار گرفت که حدود 178 کیلومتر دورتر از هدف بود.

زباله‌های فضایی می‌توانند فرصت ماهواره‌های جدید را بگیرند.

زباله‌های فضایی، اجسام مصنوعی درحال گردش به دور زمین که دیگر کاربردی نیستند، تعریف شده است و همواره نگرانی فزاینده‌ای برای FCC محسوب می‌شود.

جسیکا روزنورسل، رئیس FCC، در بیانیه‌ای در سال 2022 که با اعلام این قانون همراه بود، گفت:

«درحال‌حاضر هزاران تن زباله مداری در مدار زمین وجود دارد و درحال افزایش است. ما باید به آن رسیدگی کنیم؛ زیرا اگر این کار را نکنیم، این زباله‌های فضایی می‌توانند فرصت‌های جدید را محدود کنند.»

آن‌ها می‌گویند هرچه مواد قدیمی بیشتر در مدار باقی بماند، شروع و تکمیل مأموریت‌های جدید برای ماهواره‌های ورودی سخت‌تر می‌شود. به همین دلیل هم در سال 2022، آن‌ها قانونی را به تصویب رساندند که اپراتورهای ماهواره را ملزم می‌کرد تا ماهواره‌های خود را در عرض پنج سال پس از اتمام مأموریت، از بین ببرند.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی