ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

نجوم و فضا

امروز در فضا: انتشار اولین تصویر طیف‌سنج مریس

مریس در طول مدت مأموریت انویست از سال 2002 تا 2012 عملیاتی بود و اولین داده‌های این ابزار از مه 2002 در دسترس بود.

صبا سلوکی
نوشته شده توسط صبا سلوکی | ۲۹ اسفند ۱۴۰۲ | ۲۲:۳۰

19 مارس 2003، آژانس فضایی اروپا اولین تصویر «طیف‌سنج تصویربرداری با وضوح متوسط مریس» (MERIS) را منتشر کرد که از طریق ماهواره انتقال داده «آرتمیس» به‌دست آمده‌ بود.

این تصویر در صبح روز 13 مارس از شمال روسیه گرفته‌ شد. این منطقه خط ساحلی اطراف «دریای سفید» را نشان می‌دهد، با شهر «انگلس» در جنوب غربی، که به «دریای بارنتز» راه می‌یابد.

مریس

برجسته‌ترین جنبه تصویر، تمایز بین یخ دریا، ابرها و آب‌های آزاد است. آب‌های آزاد در تصویر به‌صورت سیاه نشان داده‌ شده‌ است؛ جایی که مناطق سفید/خاکستری در دریا نشان‌دهنده یخ دریا هستند.

یخ دریا را می‌توان به وضوح دربرابر توده‌های خشکی، به ویژه در اطراف شبه «جزیره کانین» و در شمال شرقی مشاهده کرد.

طیف‌سنج مریس جزو ابزارهای مأموریت «انویست» بود که در محدوده طیفی- بازتابی خورشیدی کار می‌کرد. اگرچه مریس عمدتاً مختص مشاهدات رنگی از اقیانوس بود، دامنه اهداف خود را به مطالعات مربوط به جو و سطح زمین گسترش داد.

این طیف‌سنج که دارای وضوح طیفی و رادیومتری بالا و تفکیک فضایی دوگانه بود؛ در یک مأموریت آب‌های اقیانوس باز و منطقه ساحلی را پوشش می‌داد و در مأموریت دیگر سطوح خشکی را پوشش می‌داد.

یکی از برجسته‌ترین ویژگی‌های مریس، قابلیت برنامه‌ریزی باندهای طیفی آن در عرض و موقعیت آنها بود. مریس در طول مدت مأموریت انویست از سال 2002 تا 2012 عملیاتی بود و اولین داده‌های این ابزار از می 2002 در دسترس بود.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی