ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

راکت MIURA1
نجوم و فضا

اولین راکت فضایی یک شرکت خصوصی اسپانیایی با موفقیت پرتاب شد

یک شرکت خصوصی اسپانیایی به نام PLD Space برای نخستین‌بار یک راکت فضایی موسوم به MIURA1 را پرتاب کرد.

ایمان صاحبی
نوشته شده توسط ایمان صاحبی | ۱۶ مهر ۱۴۰۲ | ۱۱:۰۰

یک شرکت اسپانیایی خصوصی برای اولین‌بار در این کشور موفق شد یک راکت را به فضا پرتاب کند. با این عملیات موفق، حالا اسپانیا هم به جمع کشورهایی پیوسته است که شرکت‌های خصوصی در آن حرفی برای زدن در حوزه فضا دارند.

شرکت PLD Space بامداد شنبه ساعت 02:19 به وقت محلی، راکت MIURA1 را از یک پایگاه نظامی در جنوب اندلس در اسپانیا پرتاب کرد. این شرکت می‌گوید مأموریت آن‌ها موفقیت‌آمیز بوده و تمام اهداف فنی آن به‌دست آمده است.

این راکت پس از جداشدن از زمین، تا ارتفاع 46 کیلومتری بر فراز خلیج کادیز پرواز کرد. آنگاه پس از 5 دقیقه در اقیانوس اطلس فرود آمد تا تیم بازیابی PLD به سراغ آن برود.

اظهارنظر نخست‌وزیر اسپانیا درباره پرتاب اولین راکت خصوصی فضایی این کشور

«پدرو سانچز»، نخست‌وزیر اسپانیا، این عملیات را دستاوردی مهم برای این کشور معرفی کرد. او در صفحه شخصی خود در شبکه اجتماعی ایکس نوشت: «پرتاب Miura1، نخستین راکتی که 100 درصد آن با فناوری‌های اسپانیایی ساخته شده است، موفق بود؛ دستاوردی که تحقیق، توسعه و نوآوری‌های اسپانیا را در خط مقدم صنعت حمل‌ونقل فضایی قرار می‌دهد.»

این راکت 12 متری ابتدا قرار بود در ماه مه پرتاب شود، اما به‌دلیل بادهای شدید لغو شد. سپس یک بار دیگر قرار بود در ماه ژوئن شاهد پرتاب این موشک باشیم که بروز مشکل در برخی از کابل‌ها باعث شد شرایط برای پرتاب مهیا نشود.

شرکت PLD در‌نهایت می‌خواهد به تولید راکت MIURA5 برسد که 35 متر ارتفاع خواهد داشت و از دو بخش ساخته می‌شود. این راکت قرار است از سال 2025 ماهواره‌هایی با وزن کمتر از 500 کیلوگرم را به مدار ببرد. طبق اعلام PLD، حدود 70 درصد قطعاتی که برای MIURA1 توسعه پیدا کرده‌اند، در MIURA5 استفاده خواهند شد.

این شرکت اسپانیایی در سال 2011 تأسیس شد و یکی از معدود استارتاپ‌های اروپایی است که در‌زمینه توسعه راکت‌های حامل ماهواره‌های کوچک فعالیت می‌کند.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی