ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

نجوم و فضا

امروز در فضا: تلسکوپ هیل برای اولین‌بار نور را تحت هدایت هابل مشاهده کرد

تلسکوپ هیل اولین نور را در 26 ژانویه 1949 در ساعت 22:06 تحت هدایت ستاره‌شناس آمریکایی ادوین هابل مشاهده کرد.

صبا سلوکی
نوشته شده توسط صبا سلوکی | ۵ بهمن ۱۴۰۲ | ۲۳:۵۹

تلسکوپ هیل یک تلسکوپ بازتابی 200 اینچی در رصدخانه پالومار کالیفرنیا، ایالات‌متحده است که به نام ستاره‌شناس «جورج الری هیل» نام‌گذاری شده‌ است. با کمک مالی بنیاد راکفلر در سال 1928، او برنامه‌ریزی، طراحی و ساخت رصدخانه را تنظیم کرد.

با پایان یافتن‌ این پروژه پس از 20 سال، هیل زنده ماند تا راه‌اندازی آن را ببیند. این تلسکوپ در زمان خود، بزرگ‌ترین تلسکوپ نوری با دیافراگم بود و پیشگام بسیاری از فناوری‌های جدید در طراحی پایه تلسکوپ شد.

هیل در سال 1949 تکمیل شد و هنوز فعال و درحال استفاده است. این تلسکوپ اولین نور را در 26 ژانویه 1949 در ساعت 22:06 تحت هدایت ستاره‌شناس آمریکایی ادوین هابل، با هدف قراردادن سحابی NGC 2261، جسمی که به نام هابل نیز شناخته می‌شود، دید.

استفاده از این تلسکوپ در هر شب صاف برای تحقیقات علمی توسط اخترشناسان کلتک و شرکای عامل آنها، دانشگاه کرنل، کالیفرنیا و آزمایشگاه پیشرانه جت ناسا ادامه می‌یابد.

این دستگاه مجهز به تصویرگرهای آرایه نوری و مادون قرمز مدرن، طیف‌نگارها و یک سیستم اپتیک تطبیقی است. در طول 50 سال اول، تلسکوپ هیل کمک‌های مهمی به شناخت تکامل ستاره‌ها، کیهان‌شناسی و اخترفیزیک کرد.

به‌طور مشابه، فناوری توسعه‌یافته‌ برای آن، مطالعه طیف ستارگان، ماده بین ستاره‌ای و اختروش‌ها را ارتقا داد. اختروش‌ها برای اولین‌بار به‌عنوان منابع با انتقال بالا به سرخ توسط تلسکوپ هیل شناسایی شدند.

دنباله‌دار هالی که در سال 1986 به خورشید نزدیک شد، برای اولین‌بار توسط در 16 اکتبر 1982 با استفاده از تلسکوپ هیل مجهز به دوربین CCD شناسایی شد.

در دسامبر 2023 تلسکوپ به‌عنوان آنتن گیرنده برای آزمایش ارتباطات نوری فضای عمیق در مأموریت ناسا شروع به کار کرد.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی