ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

نجوم و فضا

نزدیک‌ترین سیاره فراخورشیدی ‌هم‌اندازه با زمین در فاصله 22 سال نوری ما شناسایی شد

البته دمای سطح این سیاره 500 درجه فارنهایت است که هرگونه امید واقعی نسبت به کشف زندگی بالقوه در آن را رد می‌کند.

جواد تاجی
نوشته شده توسط جواد تاجی | ۲۸ آبان ۱۴۰۲ | ۲۰:۰۰

دانشمندان با کمک تلسکوپ فضایی هابل، اندازه یک سیاره فراخورشیدی کوچک را که فقط 22 سال نوری با ما فاصله دارد، اندازه‌گیری کرده‌اند. به گفته آن‌ها، این سیاره نزدیک‌ترین جهان شناخته‌شده به منظومه شمسی ما با اندازه‌ای شبیه به زمین است.

دانشمندان این سیاره را که LTT 1445Ac نام دارد، ابتدا در سال گذشته کشف کردند و اکنون با عبور آن از مقابل ستاره‌اش که یک ستاره کوتوله قرمز کوچک است (از طریق پدیده‌ای به نام گذر)، موفق شدند این سیاره را به‌طور دقیق‌تر بررسی کنند.

ویژگی‌های سیاره همسایه زمین

براساس تحقیق دانشمندان که در مجله Astronomical منتشر شده است، به‌نظر می‌رسد که این سیاره فراخورشیدی مانند زمین یک دنیای سنگی است اما 1.07 برابر قطر بیشتری دارد. همچنین با جرمی در حدود 1.37 برابر زمین، گرانش سطح آن کمی بیشتر است.

بااین‌حال، برخی ویژگی‌های LTT 1445Ac با دنیای ما تفاوت زیادی دارد. به عنوان مثال، دمای سطح آن 500 درجه فارنهایت است که این موضوع هرگونه امید واقعی نسبت به کشف زندگی بالقوه یا قابلیت سکونت در آن را رد می‌کند.

کشف سیارات فراخورشیدی و رصد با جزئیات آن‌ها بسیار دشوار است. در مقایسه با ستارگان، این سیاره‌ها کوچک‌تر هستند و از خود نور ساطع نمی‌کنند و تا حد زیادی در گستره تاریک کیهان پنهان باقی می‌مانند. با وجود این شرایط، اخترشناسان برای تماشای آن‌ها بیشتر به یک رویداد ستاره‌شناسی موسوم به «گذر» وابسته هستند که در آن، سیاره از بین تلسکوپ زمینی ما و ستاره خود عبور می‌کند. این رویداد باعث می‌شود تا نور ستاره به سیاره بتابد و اخترشناسان بتوانند دنیایی را رصد کنند که در غیر این صورت دیده نمی‌شد.

در هنگام کشف LTT 1445Ac، محققان از ماهواره بررسی سیاره فراخورشیدی گذر ناسا (TESS) برای مشاهده آن کمک گرفتند. این تلسکوپ فضایی وظیفه خود را با پیداکردن این سیاره انجام داد، اما به‌اندازه‌ای قدرتمند نبود که بتواند داده‌های نهایی ارائه کند. اما هابل سرانجام به کمک دانشمندان آمد و توانست داده‌های قطعی را ارائه کند.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی