ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

نجوم و فضا

تصویر روز ناسا: شبیه‌سازی کیهان [تماشا کنید]

این شبیه‌سازی، تحولات ماده در شکل‌گیری طیف گسترده‌ای از انواع کهکشان‌ها، رشته‌ها و خوشه‌های کهکشانی را دنبال می‌کند.

صبا سلوکی
نوشته شده توسط صبا سلوکی | ۱۰ دی ۱۴۰۲ | ۲۱:۰۰

چگونه به این نقطه رسیدیم؟ روی پخش کلیک کنید، بنشینید و تماشا کنید! یک شبیه‌سازی رایانه‌ای از تکامل کیهان، بینشی در مورد چگونگی شکل‌گیری کهکشان‌ها و چشم‌اندازی از جایگاه بشر در جهان ارائه می‌دهد.

در پروژه ایلاستریس در سال 2014، از طریق 20 میلیون ساعت پردازش CPU همراه با 12 میلیارد عنصر تفکیک‌پذیر، 13 میلیون سال نوری در یک مکعب با ضلع 35 میلیون سال نوری شبیه‌سازی شد.

این شبیه‌سازی، تحولات ماده را در شکل‌گیری طیف گسترده‌ای از انواع کهکشان‌ها دنبال می‌کند. با تکامل جهان مجازی، برخی از مواد درحال انبساط با جهان به‌صورت گرانشی متراکم می‌شوند و رشته‌ها، کهکشان‌ها و خوشه‌های کهکشانی را تشکیل می‌دهند.

در تصویر روز ناسا چه می‌بینیم؟

ویدیوی نمایش‌داده‌‌شده‌ چشم‌انداز یک دوربین مجازی درحال چرخش در بخشی از این جهان درحال تغییر است. ابتدا تکامل ماده تاریک، سپس گاز هیدروژن کدگذاری‌شده‌ توسط دما (0:45) و بعد از آن عناصر سنگین مانند هلیوم و کربن (1:30) را نشان می‌دهد. سپس دوباره به ماده تاریک بازمی‌گردیم (2:07).

در پایین سمت چپ، گذر از زمان انفجار بزرگ ذکر شده‌ است، درحالی‌که در سمت راست پایین، نوع ماده نشان‌داده‌‌‌شده‌‌ فهرست شده‌‌ است.

انفجارهای (0:50) سیاه‌چاله‌های کلان پرجرم مرکز کهکشان، حباب‌های داغ گازی را بیرون می‌کنند. اختلافات جالبی بین ایلاستریس و جهان واقعی مورد مطالعه‌ قرار گرفته‌ است؛ ازجمله اینکه‌ چرا این شبیه‌سازی باعث تولید بیش‌ازحد ستاره‌های قدیمی شده‌‌ است.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی