ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

علت مرگ هلیکوپتر نبوغ ناسا
نجوم و فضا

آخرین تصاویر گرفته‌شده توسط هلیکوپتر نبوغ، دلیل احتمالی مرگ آن را برملا کرد

فرود اضطراری با زاویه مایل احتمالاً علت شکسته شدن دو تیغه فیبر کربن هلیکوپتر تاریخ‌ساز ناسا بوده است.

رضا زارع‌پور
نوشته شده توسط رضا زارع‌پور | ۱۳ بهمن ۱۴۰۲ | ۱۷:۰۰

تصاویر جدید هلیکوپتر نبوغ ناسا نشان می‌دهند که دلیل مرگ احتمالی آن چه بوده است. آسیب شدید تیغه‌ها، که در هفتادودومین و آخرین پرواز نبوغ رخ داد، باعث اتمام کار این هلیکوپتر تاریخ‌ساز در سیاره سرخ شد. حالا آخرین تصاویر این هلیکوپتر، احتمال درستی فرضیه برخورد تیغه‌های هلیکوپتر به سطح سیاره سرخ را افزایش داده‌اند.

این تصاویرِ دوربین مسیریابی نبوغ را آزمایشگاه پیشرانه جت ناسا منتشر کرده است. چیزی که در آن‌ها می‌بینیم، سایه تیغه‌های چرخان روی سطح مریخ است. شکستگی‌های مهلک حداقل دو تیغه از چهار تیغه این هلیکوپتر به‌طور واضح در این سایه‌ها مشخص است و تکه‌های بزرگی از تیغه‌ها گم شده‌اند.

همچنین در برخی از این تصاویر می‌توانیم تکه‌های کوچک این تیغه‌ها را ببینیم که روی زمین اطراف افتاده‌اند (تکه آبی و کوچکی را که در سمت راست سایه تیغه در عکس زیر وجود دارد ببینید.)

علت مرگ هلیکوپتر نبوغ ناسا
این تصویر سایه یک تیغه شکسته دیگر را نشان می‌دهد. به یک تکه کوچک تیغه در سمت راست سایه توجه کنید. تکه‌های دیگری هم داخل فرورفتگی سمت چپ تصویر افتاده‌اند.

هلیکوپتر ۱٫۸ کیلوگرمی نبوغ در طول پرواز هفتادودوم خود روی مریخ ارتباطش را در ارتفاع یک متری از سطح به‌طور ناگهانی با زمین از دست داد. ناسا روز بعد دوباره ارتباط خود را با این هلیکوپتر برقرار کرد. اما پیش از برقراری ارتباط، نبوغ در یک فرود اضطراری روی سطح نشسته بود. به‌زودی مشخص شد که این هلیکوپتر دیگر نمی‌تواند پرواز کند.

دلیل مرگ هلیکوپتر نبوغ احتمالاً هیچ‌گاه به‌طور دقیق مشخص نخواهد شد. اما فرضیه اصلی دانشمندان ناسا این است که نبوغ در جریان فرود اضطراری زاویه‌ای مایل پیدا کرده و تیغه‌های آن به‌سطح برخورد کرده و شکسته‌اند. علت ازدست‌رفتن ارتباط با هلیکوپتر همچنان مشخص نیست.

حالا به‌نظر می‌رسد که تصاویر جدید و تکه‌های خردشده تیغه‌های فیبرکربنی روی سطح محل فرود این دلیل را برای مرگ هلیکوپتر ناسا تأیید می‌کنند.

نبوغ ابتدا قرار بود تنها در پنج پرواز تکنولوژی پرواز ناسا را آزمایش کند؛ اما حالا پس از ۷۲ پرواز به این پایان تلخ و شیرین رسیده است. نبوغ در سه سال عملیات خود، درمجموع نزدیک به ۱۲۸ دقیقه پرواز کرد.

این هلیکوپتر در مأموریت‌های آخر خود نقش یک دیده‌بان را برای مریخ‌نورد استقامت ایفا می‌کرد. اما درحال‌حاضر، استقامت بسیار دورتر از آن است که بتواند به‌سمت نبوغ حرکت کند. استقامت نقش یک رله ارتباطی میان زمین و نبوغ را دارد؛ یعنی در ادامه که فاصله آن با نبوغ بیشتر شود، ارتباط ناسا با هلیکوپترش به‌طور کامل ازبین خواهد رفت.

نبوغ اولین و تنها فضاپیمایی است که روی یک سطح خارج از زمین به‌پرواز درآمده. البته ناسا با قطعیت می‌گوید آخرین نخواهد بود و همین حالا نیز درحال برنامه‌ریزی برای فرود دو هلیکوپتر دیگر روی مریخ برای بازگرداندن نمونه‌های جمع‌آوری‌شده است.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی