ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

هلیکوپتر نبوغ
نجوم و فضا

ناسا تأیید کرد: هلیکوپتر نبوغ به پایان کار خود در مریخ رسید [تماشا کنید]

ظاهراً یکی از تیغه‌های روتور فیبرکربن Ingenuity پس از فرود 18 ژانویه آسیب دیده است و نبوغ با این وجود دیگر قادر به پرواز نیست.

جواد تاجی
نوشته شده توسط جواد تاجی | ۶ بهمن ۱۴۰۲ | ۱۱:۳۰

هلیکوپتر نبوغ (Ingenuity) ناسا پس از سه سال خدمت در سیاره سرخ، اکنون برای آخرین بار در مریخ پرواز کرده است. ناسا هفته گذشته اعلام کرد که پس از هفتاد و دومین پرواز نبوغ، ارتباطش با آن را از دست داده است. هرچند آژانس فضایی ایالات متحده بعداً اعلام کرد که موفق‌شده با هلیکوپتر خود تماس بگیرد، اما اکنون اعلام شده که یکی از تیغه‌های روتور فیبرکربن Ingenuity پس ازفرود 18 ژانویه آسیب دیده است و نبوغ دیگر قادر به پرواز نیست.

نبوغ تاکنون از عملکرد برنامه‌ریزی‌شده اولیه خود عملکرد بسیار بهتری داشته است. ناسا ابتدا این هلیکوپتر را برای انجام حداکثر پنج پرواز آزمایشی در مدت 30 روز طراحی کرده بود، اما بیشتر از سه سال به پرواز در مریخ ادامه داد. Ingenuity در مجموع بیش از 14 برابر بیشتر از چیزی که ابتدا پیش‌بینی‌شده بود پرواز کرده و زمان پرواز آن در مجموع بیش از دو ساعت بوده است.

خداحافظی با هلیکوپتر نبوغ

«بیل نلسون»، مدیر ناسا در بیانیه خود گفت:

«سفر تاریخی Ingenuity، اولین هواگرد یک سیاره دیگر، به پایان رسید. هلیکوپتر بسیار بیشتر و دورتر از چیزی که تصور می‌کردیم پرواز کرده است و به ناسا کمک کرد تا کاری که در آن بهترین هستیم را انجام دهد و غیرممکن‌ها را ممکن کند. ناسا با مأموریت‌هایی مانند Ingenuity، راه را برای پرواز‌های آینده در منظومه شمسی و اکتشاف هوشمندتر و ایمن‌تر انسان به مریخ و فراتر از آن هموار می‌کند.»

ناسا پس از پنج پرواز اولیه نبوغ، تصمیم گرفت که فعالیت این هلیکوپتر را به‌عنوان یک نمایش عملیاتی ادامه دهد و از آن زمان تاکنون، Ingenuity به‌عنوان دیده‌بان مریخ‌نورد استقامت (Perseverance) عمل کرده است.

هنوز مشخص نیست که تیغه روتور نبوغ چگونه آسیب دیده و ناسا در حال بررسی این موضوع است که آیا تیغه به سطح خاصی برخورد کرده است یا خیر. همچنین فاصله Perseverance نسبت به نبوغ بسیار زیاد است تا بتواند نگاهی به آن بیندازد. دانشمندان ناسا در سایه تصویر دوربین خود هلیکوپتر این آسیب را مشاهده کرده‌اند.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی