ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

کهکشان گرداب جیمز وب
نجوم و فضا

تلسکوپ فضایی جیمز وب تصاویری خیره‌کننده از کهکشان مارپیچی گرداب منتشر کرد

تصاویر جدید تلسکوپ جیمز وب می‌تواند شگفت‌آورترین تصاویر تهیه‌شده توسط این رصدخانه فضایی باشد.

ایمان صاحبی
نوشته شده توسط ایمان صاحبی | ۸ شهریور ۱۴۰۲ | ۱۷:۰۰

تلسکوپ فضایی جیمز وب تصاویر حیرت‌آور جدیدی منتشر کرده است که اجازه می‌دهد نگاهی به یک کهکشان مارپیچی در فاصله 27 میلیون سال نوری زمین داشته باشیم. این کهکشان که با نام «کهکشان گرداب» یا «مسیه 51» یا NGC 5194 هم شناخته می‌شود، یکی از شناخته‌شده‌ترین اشیا در آسمان شب است اما حالا به‌شکلی بسیار متفاوت توسط این رصدخانه فضایی به تصویر کشیده شده است.

تصویر بالای مطلب با ترکیب داده‌های دو ابزار NIRCam و MIRI تلسکوپ فضایی جیمز وب تهیه شده و جزئیاتی خارق‌العاده را به‌همراه ویژگی‌های پنهان در بازوهای این کهکشان نشان می‌دهد. این تصویر به‌خوبی تراکم غبار گرم در امتداد بازوهای مارپیچی کهکشان گرداب را به تصویر کشیده است.

تصاویر تلسکوپ جیمز وب از کهکشان M51

در مرکز تصویر پایینی نورهایی به رنگ سفید و آبی دیده می‌شود که از ستارگان و غبار به‌وجود آمده‌اند و بیشتر در مرکز این کهکشان متمرکز هستند. نواحی نارنجی و زرد نیز مناطقی از گاز یونیزه را نشان می‌دهند که از خوشه‌های ستاره‌ای جوان به‌وجود آمده‌اند. این تصویر توسط ابزار NIRCam تهیه شده است.

اما در تصویر زیر که توسط ابزار MIRI تهیه شده، اوضاع کمی متفاوت است. نواحی فشرده زردرنگ خوشه‌های ستاره‌ای جوان را نشان می‌دهد و رشته‌های درخشان موجود در تصویر، بازوهای کهکشان هستند. دلیل تفاوت بزرگ این تصویر با تصویر NIRCam در این است که این ابزار از ذرات و مولکول‌های غبار نور خاصی را دریافت می‌کند.

این رصدها به‌عنوان بخشی از مشاهدات برنامه «بازخورد خوشه‌های ستاره‌ایِ فراکهکشانیِ درحال‌ظهور» (FEAST) طراحی شده‌اند تا تعاملات میان بازخوردهای ستاره‌ای و شکل‌گیری ستاره‌ها در محیط خارج از کهکشان ما را مشخص‌تر کنند.

سال‌ها پیش تلسکوپ فضایی هابل تصویری را از کهکشان مارپیچی مسیه 51 منتشر کرده بود که آن را در بالا می‌بینید. از همان زمان، دانشمندان درحال برنامه‌ریزی برای تهیه تصاویر پرجزئیات‌تر از این کهکشان بودند تا درنهایت با تلسکوپ جیمز وب به این مهم دست یافتند.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی