ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

نجوم و فضا

امروز در فضا: آخرین پرواز شاتل دیسکاوری در مأموریت اس‌تی‌اس 133

اس‌تی‌اس 133 پروازی 11 روزه برای تحویل یک ربات انسان‌نما (ربونات) و اتاق ذخیره‌سازی جدید (لئوناردو) به ایستگاه فضایی بین‌المللی است.

صبا سلوکی
نوشته شده توسط صبا سلوکی | ۵ اسفند ۱۴۰۲ | ۲۲:۳۰

24 فوریه 2011 شاتل فضایی دیسکاوری در مأموریت اس‌تی‌اس 133 پرتاب شد. این سی‌و‌نهمین و آخرین پرواز فضایی شاتل دیسکاوری است.

اولین مأموریت شاتل در آوریل 1981 انجام شد و برای 30 سال بعد، پنج فضاپیمای برنامه شاتل بارها افراد را به مدار بردند، ماهواره‌ها را پرتاب، بازیابی و تعمیر کردند، تحقیقات پیشرفته‌ای انجام دادند و بزرگ‌ترین سازه در فضا، ایستگاه فضایی بین‌المللی را ساختند.

اس‌تی‌اس 133

اس‌تی‌اس 133 پروازی 11 روزه برای تحویل یک ربات انسان‌نما (ربونات) و اتاق ذخیره‌سازی جدید (لئوناردو) به ایستگاه فضایی بین‌المللی است. مأموریت به دلیل مشکلات فنی مخزن خارجی و تا حدی محموله، تحت تأثیر چندین تاخیر قرار گرفت.

اس‌تی‌اس 133
فضانوردان اس‌تی‌اس 133 و ربونات

ناسا اسامی فضانوردان را در 18 سپتامبر 2009 اعلام کرد و آموزش در اکتبر 2009 آغاز شد. سرنشینان اصلی متشکل از فرمانده «استیون لیندزی»، خلبان «اریک بو» و متخصصان مأموریت «آلوین درو»، «تیموتی کوپرا»، «مایکل بارت» و «نیکول استات» بودند.

بااین‌حال، حدود یک ماه قبل از پرتاب، اعلام شد که «استفن بوون»، پس از مجروح‌شدن‌ کوپرا در یک تصادف با دوچرخه، جایگزین او خواهد شد. هر شش فضانورد این مأموریت قبلا حداقل یک پرواز فضایی انجام داده بودند.

دستاوردها

فضانوردان این شاتل یک پرواز تقریباً بی‌عیب و نقص 13 روزه را اجرا کردند تا یک ماژول جدید را به ایستگاه فضایی بین‌المللی اضافه کنند. این ماژول به ساکنان آنجا کمک می‌کرد تا آزمایشگاه مدار را برای تحقیقات راه‌اندازی کنند و آزمایشات خود را ادامه دهند.

فضانوردان دو راهپیمایی فضایی را تکمیل کردند، ماژول چند منظوره دائمی را در ایستگاه فضایی نصب کردند و یک سکوی حمل قطعات یدکی را به ایستگاه وصل کردند.

شاتل در روز چهارشنبه، 9 مارس، از میان آسمان‌های عمدتاً صاف بر فراز فلوریدا به پرواز درآمد. لیندزی دیسکاوری را در ساعت 11:57 صبح به وقت شرق آمریکا به باند فرودگاه مرکز فضایی کندی ناسا هدایت کرد.

بازگشت سرنشینان دیسکاوری به زمین

پس از فرود، آخرین پرواز شاتل فضایی دیسکاوری با جشن در مرکز فضایی کندی ناسا آمیخته شد. استیو لیندزی، فرمانده اس‌تی‌اس 133 در این لحظه گفت: «خیلی خوشحالم که اینجا در کندی، خانه دیسکاوری، فرود آمدیم. با گذشت هر دقیقه، من درواقع غمگین و غمگین‌تر می‌شوم که این آخرین پرواز است و می‌دانم که همه افرادی که با برنامه شاتل درگیر هستند، همین احساس را دارند.»

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی