ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

ستاره دنباله دار شیطان
نجوم و فضا

دنباله‌دار غول‌پیکر شیطان پس از 70 سال دوباره به زمین نزدیک می‌شود

«دنباله‌دار شیطان» که اندازه بسیار بزرگی دارد، پس از هفتاد سال، در فروردین 1403 از نزدیکی سیاره زمین خواهد گذشت.

آزاد کبیری
نوشته شده توسط آزاد کبیری | ۱ آبان ۱۴۰۲ | ۱۷:۳۰

دنباله‌دار موسوم به «دنباله‌دار شیطان» در فروردین 1403 از کنار زمین خواهد گذشت و در مسیر خود به دور خورشید منفجر خواهد شد. طبق صحبت‌های محققان، این دنباله‌دار بزرگ و غیرعادی، با نام تهدیدآمیزش (که به شاخ‌های ظاهری آن اشاره دارد) از کنار زمین عبور خواهد کرد.

این دنباله‌دار با نام علمی «12P/Pons-Brooks» آخرین‌بار بیش از 70 سال پیش در آسمان زمین پدیدار شد. براساس درخشندگی آن، اخترشناسان تخمین زده‌اند که اندازه بخش جامد این دنباله‌دار (هسته آن)، حدود 20 کیلومتر، تقریباً دو برابر اندازه قله اورست است. با توجه به اینکه معمولاً اندازه دنباله‌دارها بین 1 تا 2.9 کیلومتر است، دنباله‌دار شیطان اندازه بسیار بزرگی دارد.

براساس گزارش بیزینس اینسایدر، احتمالاً دنباله‌دار شیطان در بهار آینده بیشتر قابل رؤیت باشد. البته این نزدیکی به این معنی نیست که زمین به سمت انقراض پیش می‌رود. طبق صحبت اخترشناسان، این دنباله‌دار در نزدیک‌ترین حالت، همچنان حدود یک و نیم واحد نجومی با زمین فاصله خواهد داشت (حتی دورتر از مسافت زمین تا خورشید). این دنباله‌دار وقتی که به زمین نزدیک شود، با چشم غیرمسلح یا با دوربین‌های چشمی نیز قابل مشاهده خواهد بود. علت آن بیشتر به نورانی‌بودن این دنباله‌دار مربوط می‌شود تا به میزان نزدیکی‌اش.

دنباله دار شیطان

اهمیت دنباله‌دار شیطان برای دانشمندان

این دنباله‌دار هم درخشان و هم بسیار غیرعادی است. «شاخ‌های» آن در واقع دم‌هایی از گاز و غبار هستند که در اثر یک سری انفجارهای عجیب به وجود آمده‌اند که دانشمندان هنوز آن را درک نکرده‌اند. این دنباله‌دار در سال جاری میلادی، دچار دو «طغیان» شده است. طغیان به پدیده‌ای گفته می‌شود که در اثر آن دنباله‌دارها ناگهان بسیار فعال‌تر می‌شوند و چندین تن گاز و غبار را در مدت زمان کوتاهی به بیرون پرتاب می‌کنند. وقتی که طغیان رخ می‌دهد دنباله‌دار به سرعت درخشان می‌شود و پس از آن به روشنایی قبلی خود برمی‌گردد. در دنباله‌دار شیطان به علت طغیان‌های بزرگ شدت این نور بسیار زیاد است. این اتفاق همان چیزی است که این دنباله‌دار را برای دانشمندان جالب می‌کند.

طبق یک نظریه، این طغیان‌ها به دلیل وجود اشکال یخی در دنباله‌دارها است و وقتی که در معرض گرمای خورشید قرار می گیرند، باعث وقوع انفجارهای بزرگ می‌شود. بااین‌حال، دنباله‌دار شیطان اغلب در حال انفجار است و به‌طور گیج‌کننده‌ای، دور از خورشید است. این دنباله‌دار درحال‌حاضر دورتر از مریخ قرار دارد، جایی که دمای بالایی هم ندارد. این پدید باعث طرح سؤال‌هایی شده است، مثلاً: «کدام انرژی موجب این نوع طغیان‌های بزرگ می‌شود؟»

انتظار می‌رود دنباله‌دار شیطان در اواسط آوریل 2024 (فروردین 1403) به اوج درخشندگی خود برسد و به سفر 71.2 ساله خود به دور خورشید ادامه دهد. ستاره‌شناسان، حرفه‌ای یا غیرحرفه‌ای، مشتاقانه منتظر سررسیدن این دنباله‌دار هستند.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی