ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

مأموریت ناسا به خورشید
نجوم و فضا

نقطه عطف اکتشافات فضایی؛ کاوشگر پارکر ناسا سال آینده، خورشید را «لمس» می‌کند

کاوشگر پارکر ناسا قرار است در اوایل دی‌ماه سال 1403 با سرعت خیره‌کننده 195 کیلومتر بر ثانیه از کنار خورشید بگذرد.

آزاد کبیری
نوشته شده توسط آزاد کبیری | ۱۱ دی ۱۴۰۲ | ۲۳:۵۹

ناسا اعلام کرد که در تاریخ 24 دسامبر 2024 (4 دی‌ماه 1403)، کاوشگر خورشیدی پارکر با سرعت خیره‌کننده 195 کیلومتر بر ثانیه از کنار خورشید خواهد گذشت. تاکنون هیچ‌کدام از ساخته‌های بشر به این سرعت حرکت نکرده و تا به این حد نزدیک به خورشید نبوده است. این کاوشگر فقط 6.1 میلیون کیلومتر از سطح خورشید فاصله خواهد داشت و به تعبیری، آن را «لمس» خواهد کرد؛ هرچند که واقعاً برخوردی با خورشید صورت نخواهد گرفت.

براساس گزارش BBC، کاوشگر خورشیدی پارکر ناسا قرار است سال آینده لحظه مهمی را در تاریخ اکتشافات فضایی رقم بزند. «نور رئوفی»، دانشمند آزمایشگاه فیزیک کاربردی در دانشگاه جان هاپکینز می‌گوید:

«این یک دستاورد بزرگ برای تمام بشریت خواهد بود. چیزی معادل فرود روی ماه در سال 1969 است.»

این کاوشگر که در 12 اوت 2018 (21 مردادماه 1397) پرتاب شد، قرار است با سرعت 195 کیلومتر بر ثانیه از کنار خورشید عبور کند. سرعت زیاد پارکر ناشی از کشش گرانشی عظیمی است که هنگام نزدیک‌شدن به خورشید رخ می‌دهد. با چنین سرعتی می‌توان از نیویورک تا لندن را در کمتر از 30 ثانیه طی کرد.

مأموریت کاوشگر پارکر: «لمس خورشید»

ناسا در وب‌سایت خود مأموریت کاوشگر پارکر را به لمس خورشید تشبیه کرده است؛ هدف این مأموریت درواقع اولین نمونه‌برداری از جو یک ستاره است. رئوفی گفت: «ما اساساً درحال فرودآمدن روی یک ستاره هستیم.»

مطمئناً مسئله مهمی که این کاوشگر با آن مواجه خواهد شد، دمای زیاد خورشید در فاصله نزدیک است. وقتی که این کاوشگر به این ستاره نزدیک شود، دمای جلوی فضاپیما احتمالاً به 1400 درجه سانتیگراد خواهد رسید.

استراتژی محققان برای این مأموریت این است که کاوشگر پارکر سریع وارد جو این ستاره و به‌سرعت نیز از آنجا خارج شود. محیط خورشیدی با مجموعه‌ای از ابزارهایی که پشت یک سپر حرارتی ضخیم مستقر شده‌اند، ارزیابی خواهد شد.

ناسا می‌گوید هدف این مأموریت کمک به درک عمیق‌تر ماهیت خورشید است؛ این کاوشگر نزدیک‌تر از هر کاوشگر دیگری و درون مدار عطارد به دور خورشید خواهد چرخید. این کاوشگر محاسبات و تصاویری از خورشید را جمع‌آوری می‌کند تا دانشمندان به اینکه باد خورشیدی از کجا می‌آید و چگونه درحال تکامل است، پی ببرند.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی