ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

اولگ کونوننکو
نجوم و فضا

فضانورد روسی رکورد مجموع طولانی‌ترین زمان حضور در فضا را شکست

این فضانورد تاکنون مجموعاً 878 روز و 11 ساعت و 29 دقیقه و 49 ثانیه در مدار زمین بوده است.

جواد تاجی
نوشته شده توسط جواد تاجی | ۱۵ بهمن ۱۴۰۲ | ۱۷:۰۰

براساس گزارش رسانه‌های روسی، «اولگ کونوننکو»، فضانورد کشور روسیه، تاریخ‌سازی کرده و رکورد جهانی جدیدی درزمینه طولانی‌ترین زمان حضور در فضا به ثبت رسانده است.

کونوننکو که هم‌اکنون پنجمین مأموریت فضا‌یی خود را انجام می‌دهد، در ساعت 12 ظهر امروز (به وقت ایران) مجموعاً 878 روز و 11 ساعت و 29 دقیقه و 49 ثانیه در مدار زمین بوده است. رکورد قبلی در اختیار هموطن او، «گنادی پادالکا» قرار داشت که سال 2017 بازنشسته شد.

اولگ کونوننکو رکورد مجموع حضور در فضا را به نام خود ثبت کرد

کونوننکو 59 ساله، همچنین فرمانده فضانوردان روسکوسموس است و مأموریت خود را تا 23 سپتامبر 2024 ادامه خواهد داد؛ زمانی که قرار است پس از تکمیل مأموریت فعلی خود به زمین بازگردد. تا آن زمان، او مجموعاً 1110 روز را در فضا سپری خواهد کرد که معادل نزدیک به 2 و نیم سال است. کونوننکو سال 1996 و زمانی که 34 سال داشت به برنامه آموزش فضانوردان پیوست و برای برنامه ایستگاه فضایی بین‌المللی (ISS) انتخاب شد.

او اولین پرواز فضا‌یی خود را در سال 2008 به‌عنوان یکی از فضانوردان هفدهمین پرواز به ایستگاه فضایی بین‌المللی انجام داد و پس از 199 روز به زمین بازگشت. ایستگاه فضا‌یی بین‌المللی یکی از نمونه‌های نادر از همکاری بین روسیه و ایالات‌متحده درزمینه اکتشافات فضایی است.

در ماه دسامبر، سازمان فضا‌یی فدرال روسیه (Roscosmos) اعلام کرد که همکاری متقابل خود با ناسا در ایستگاه فضایی بین‌المللی را تا سال 2025 ادامه خواهد داد.

در همین رابطه، «فرانک روبیو»، فضانورد ناسا نیز چند ماه قبل موفق شده بود که پس از گذراندن 371 روز در ایستگاه فضا‌یی بین‌المللی و 5936 بار گردش به دور زمین، رکورد طولانی‌ترین حضور یک فضانورد آمریکایی در فضا را بشکند. مأموریت روبیو ابتدا برای شش ماه برنامه‌ریزی شده بود، اما به‌دلیل مشکل نشت مایع خنک‌کننده فضاپیمای بازگشت او، تمدید شد.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی