ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

نجوم و فضا

ربات کوچک MIRA در ایستگاه فضایی، جراحی از راه دور را ممکن خواهد کرد!

فناوری MIRA می‌تواند جراحی با کمک رباتیک را برای هر بیمار، در هر زمان و هر مکان در دسترس قرار دهد.

صبا سلوکی
نوشته شده توسط صبا سلوکی | ۲۲ بهمن ۱۴۰۲ | ۱۶:۰۰

این ربات از نظر اندازه کوچک است اما رویاهایش خارج از این جهان است. MIRA که مخفف عبارت دستیار رباتیک مینیاتوری است، اخیراً به اولین ربات جراحی در ایستگاه فضایی بین المللی تبدیل شده‌ است.

این ربات کوچک که حدود 900 گرم وزن دارد، در 1 فوریه به ایستگاه فضایی رسید. در چند هفته آینده نیز، دستیار رباتیک عملیات در گرانش صفر را تمرین خواهد کرد.

توسعه‌دهندگان قصد دارند از MIRA برای انجام شبیه‌سازی جراحی از طریق فناوری کنترل از راه دور استفاده کنند و جراح حرکات آن را در فاصله 400 کیومتری نبراسکا هدایت کند.

این ربات از بازوی چپ خود برای گرفتن‌ و از بازوی راست خود برای بریدن‌ استفاده می‌کند، درست مانند یک جراح انسان در اتاق عمل.

ربات توسط Virtual Incision شرکت مستقر در لینکلن، توسعه داده شد و همچنین از طریق مشارکت بین ناسا و دانشگاه نبراسکا عملی شد.

ماموریت فضایی می‌تواند به هموار کردن راه برای پزشکی در سفرهای فضایی طولانی مدت کمک کند، اما مخترعان MIRA امیدوارند که نسخه جراحی با کمک رباتیک، بیشترین اثر را برای مراقبت‌های بهداشتی روی زمین، به ویژه در مناطقی که دسترسی به جراح محلی ندارند، ایجاد کند.

شین فریتور، یکی از بنیانگذاران Virtual Incision، گفت: «زمانی که ما این کار را در دانشگاه نبراسکا شروع کردیم، یک دیدگاه مشترک را به اشتراک گذاشتیم. اینکه این فناوری می‌تواند جراحی با کمک رباتیک را برای هر بیمار، در هر زمان و هر مکان در دسترس قرار دهد. کاوش در استفاده از جراحی رباتیک در محیط‌های سخت به تیم‌های ما کمک می‌کند تا بفهمند چگونه می‌توانیم موانع را برای بیماران کاهش دهیم.»

MIRA

هدف این است که MIRA توسط یک جراح از طریق کنسول کنترل شود. از آنجا، جراح می‌تواند دوربین و ابزار ربات را در داخل بدن بیمار هدایت کند. مخترعان MIRA می‌گویند که این فناوری می‌تواند شرایط را در مناطق روستایی و میدان‌های جنگی و نظامی تغییر دهد و سرنوشت‌ساز باشد.

فناوری جراحی رباتیک معمولاً بزرگ و پیچیده‌ است، بنابراین شرکت می‌خواست دستگاهی طراحی کند که حمل، ذخیره و راه‌اندازی آن آسان باشد. فریتور و همکارانش نزدیک به دو دهه است که MIRA را توسعه می دهند. MIRA قرار است در بهار به زمین بازگردد.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی