ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

فالکون 9 اسپیس ایکس
نجوم و فضا

بوستر رکوردشکن راکت فالکون 9 اسپیس ایکس پس از 19 پرتاب موفق، بالاخره منهدم شد

بوستر B1058 راکت فالکون 9 که اخیراً نوزدهمین پرتاب خود را انجام داده بود، به‌دلیل شرایط جوی نامساعد روی عرشه شناور JRTI واژگون شد.

جواد تاجی
نوشته شده توسط جواد تاجی | ۶ دی ۱۴۰۲ | ۱۴:۰۰

اسپیس ایکس با وجود اینکه توانست به نقطه‌عطف بی‌سابقه 100 پرواز در یک سال نزدیک شود، با حادثه‌ای روبه‌رو شده که برای آن خوشایند نیست. بوستر رکوردشکن B1058 راکت فالکون 9 این شرکت که اخیراً موفق‌شده بود نوزدهمین پرواز خود را تجربه کند، در مأموریت اخیرش برای همیشه منهدم شد.

شرکت فضایی اسپیس ایکس از طریق حساب ایکس خود اعلام کرده که بوستر فالکون 9 روی عرشه شناور خودران «Just Read the Instructions» واژگون شده است. دلیل این حادثه بادها و امواج شدید منطقه فرود اعلام شده است. بوستر B1058 با انجام 19 مأموریت رهبر ناوگان اسپیس ایکس محسوب می‌شد و سال 2020 مأموریت تاریخی Demo-2 را انجام داد که طی آن اولین فضانوردان آمریکایی پس از بازنشستگی شاتل ناسا به‌سوی ایستگاه فضایی بین‌المللی (ISS) فرستاده شدند.

اسپیس ایکس همچنین در پست دیگری به این موضوع اشاره کرده که بوستر B1058 در طول 3 و نیم سال خدمت خود، بیش از 860 ماهواره یا بیش از 260 تن محموله را به مدار زمین پرتاب کرده است. نوزدهمین و آخرین فرود موفقیت آمیز آن اوایل این هفته رخ داده بود.

بااین‌حال، اکنون بوستر B1058 به دلایل مختلفی با سرنوشت تلخی روبه‌رو شده است. یکی از دلایل اصلی همانطور که گفته شد، آب‌و‌هوای ناآرام اقیانوس بوده است و دلیل دیگر به سن خود موشک مربوط می‌شود که ظاهراً به‌ قطعات به‌روزشده‌ای مجهز نشده بود.

درهمین‌حال، بقایای B1058 به پورت کاناورال منتقل شده است. تصاویری که در شبکه‌های اجتماعی منتشرشده، بخش پایین (مخزن) بوستر، پایه‌های فرود، 9 موتور مرلین 1D و ربات مستقل Octagrabber (که برای نگه‌داشتن موشک در جای خود طراحی شده است) را نشان می‌دهد که به‌شدت آسیب دیده‌اند.

آینده بوستر B1058 موشک فالکون 9 اسپیس ایکس

درنهایت، بوستر B1058 احتمالاً در موارد دیگری استفاده خواهد شد. بسیاری از طرفداران پروازهای فضایی پیشنهاد کرده‌اند که بقایای آن را می‌توان در یک موزه نمایش داد و همچنین اسپیس ایکس تلاش خواهد کرد تا آخرین داده‌های ارزشمندی را که بوستر می‌تواند ارائه دهد، جمع‌آوری کند. «جان ادواردز»، نایب رئیس Falcon Launch Vehicles در اسپیس ایکس می‌گوید: «ما درحال برنامه‌ریزی برای نجات موتورها و انجام بازرسی‌های حیاتی روی سخت‌افزار باقی‌مانده هستیم. همچنان هم ارزش کمی در این بوستر وجود دارد که اجازه نخواهیم داد هدر برود.»

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی