ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

استارشیپ
نجوم و فضا

هشدار کارشناسان: انفجار استارشیپ خسارات قابل‌توجهی به محیط زیست وارد کرده است

علاوه بر آتش‌سوزی و پرتاب تکه‌های بتنی، این انفجار برخی گونه‌های درحال‌انقراض را در معرض خطر قرار داده است.

جواد تاجی
نوشته شده توسط جواد تاجی | ۵ شهریور ۱۴۰۲ | ۱۸:۰۰

موشک استارشیپ اسپیس ایکس فروردین امسال در اولین آزمایش پرتاب مداری خود منفجر شد. در حالی که استارشیپ اکنون برای دومین پرواز مداری آماده می‌شود، در گزارش جدیدی اعلام شده که این انفجار خسارات قابل‌توجهی برای محیط زیست به همراه داشته است.

براساس گزارش جدید بلومبرگ، مقامات ایالات متحده با انجام یک بررسی از منطقه پرتاب استارشیپ اعلام کرده‌اند که اسپیس ایکس با آزمایش خود خرابی‌های ویرانگری برای محیط زیست به‌جا گذاشته است. آن‌ها در بررسی‌های خود از منطقه پرتاب استارشیپ، تکه‌هایی از بتن و همچنین دهانه‌های عمیقی در سطح جز‌و‌مد این منطقه را پیدا کرده‌اند.

علاوه بر این، چهار هکتار از پارک ایالتی تگزاس که در نزدیکی منطقه پرتاب قرار دارد ظاهراً سوخته است و گروهی از خرچنگ‌های آبی و هفت تخم بلدرچین توسط این مأموریت از بین رفته است.

خسارات انفجار استارشیپ برای محیط زیست

به‌طور کلی، محققان توضیح می‌دهند که انفجار ناشی از پرتاب استار‌شیپ «یک میدان زباله 385 هکتاری بر جای گذاشته که تکه‌های بتونی را تا فاصله 800 متری پرتاب کرده و باعث آتش‌سوزی 3.5 هکتار شده است».

از سال‌ها قبل نگرانی‌هایی در مورد نزدیکی پایگاه موشکی اسپیس ایکس به برخی گونه‌های در حال انقراض مانند لاک‌پشت‌های دریایی سرگنده وجود داشته است. همچنین گروه‌های محیط‌زیستی در اردیبهشت‌ماه از اداره هوانوردی آمریکا (FAA) بابت صدور تأییدیه پرتاب استارشیپ شکایت کرده بودند و مدعی شدند که این آژانس نتوانسته بررسی‌های زیست‌محیطی کافی را انجام دهد.

FAA اکنون مشغول بررسی اثرات آزمایش نخست بر محیط‌زیست اطراف این سایت است، بنابراین پیش از صدور مجوز دومین آزمایش پرواز مداری فضاپیمای استارشیپ باید منتظر تکمیل این بررسی‌ها بمانیم. همچنین یکی از محققان دوست‌دار محیط‌زیست این گزارش در اسنادی اشاره کرده که اسپیس ایکس احتمالاً به این زودی‌ها برای پرتاب دیگری آماده نخواهد شد. در آخرین گزارش‌های مربوط به استارشیپ، گفته شده بود که SpaceX موفق شده تا آزمایش احتراق ایستا موشک خود را انجام دهد.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مجموع نظرات ثبت شده (1 مورد)
  • peyman17
    peyman17 | ۶ شهریور ۱۴۰۲

    برای گسترش علم باید هزینه کرد

مطالب پیشنهادی