ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

نجوم و فضا

تصویر روز ناسا: ستارگان حاصل از ادغام کهکشان AM1054-325

کهکشان AM1054-325 دارای بیش از 100 مورد از این خوشه‌های ستاره‌ای نقطه‌مانند به رنگ آبی پررنگ است که برخی مانند رشته‌ای از مروارید به‌نظر می‌رسند.

صبا سلوکی
نوشته شده توسط صبا سلوکی | ۱ اسفند ۱۴۰۲ | ۲۱:۳۰

وقتی کهکشان‌ها به هم برخورد می‌کنند، چند ستاره متولد می‌شود؟ برای AM1054-325، که در تصویری از تلسکوپ فضایی هابل منتشر شده‌ است، پاسخ میلیون‌ها ستاره است.

به‌جای اینکه ستارگان در ادغام کهکشان AM1054-325 و کهکشان نزدیک به آن نابود شوند، گرانش و حرکت آن‌ها آفرینش ستاره‌ای را شعله‌ور کرده است.

در تصویر روز ناسا چه می‌بینیم؟

تشکیل ستاره به سرعت در زباله‌های گازی و بدن زرد رنگ AM1054-325 رخ می‌دهد. گاز هیدروژن اطراف ستاره‌های تازه متولدشده‌، به رنگ صورتی می‌درخشد. ستاره‌های درخشان و نوزاد به رنگ آبی می‌درخشند و در محل تولد فشرده هزاران، تا میلیون‌ها ستاره در کنار هم قرار می‌گیرند.

کهکشان AM1054-325 دارای بیش از 100 مورد از این خوشه‌های ستاره‌ای نقطه‌مانند به رنگ آبی پررنگ است که برخی مانند رشته‌ای از مروارید به‌نظر می‌رسند.

تجزیه‌وتحلیل اشعه ماوراءبنفش کمک کرد تا مشخص شود که بیشتر این ستارگان کمتر از 10 میلیون سال سن دارند و نوزادان ستاره‌ای نامیده‌ شدند.

ستارگان در بسیاری از این مناطق ممکن است به خوشه‌های ستاره‌ای کروی تبدیل شوند. درحالی‌که دسته‌ای از ستارگان جوان در نوک پایین ممکن است حتی جدا شده‌ و یک کهکشان کوچک را تشکیل دهند.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی