ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

نجوم و فضا

تصویر روز ناسا: صورت فلکی شیر

این قاب از منظره فوق‌العاده سه کهکشان باشکوه است که در صورت فلکی شیر یافت می‌شوند و به سه کهکشان شیر معروف هستند.

صبا سلوکی
نوشته شده توسط صبا سلوکی | ۲ فروردین ۱۴۰۳ | ۲۲:۳۰

این صورت فلکی محبوب در آسمان اوایل عصر، هنگام اعتدالین و بهار نیمکره شمالی ظاهر می‌شود. سه کهکشان باشکوه که در صورت فلکی شیر یافت می‌شوند، به سه کهکشان شیر معروف هستند.

در تصویر روز ناسا چه می‌بینیم؟

وقتی با تلسکوپ‌های معمولی از این منظره عکس‌برداری می‌شود، می‌توان کهکشان‌ها را به‌صورت جداگانه به‌عنوان NGC 3628 (سمت چپ)، M66 (پایین سمت راست) و M65 (بالا) معرفی کرد.

هر سه، کهکشان‌های مارپیچی بزرگ هستند، اما تمایل دارند که متفاوت به نظر برسند. زیرا قرص‌های کهکشانی آنها در زوایای مختلفی نسبت به خط دید ما کج شده‌ است. NGC 3628 که با نام کهکشان همبرگر نیز شناخته‌ می‌شود، به‌طور وسوسه‌انگیزی به‌صورت لبه‌به‌رو دیده‌ می‌شود. خطوط مبهم غباری نیز روی صفحه کهکشانی پف‌کرده‌اش می‌پیچد.

دیسک‌های M66 و M65 هر دو به اندازه کافی کج هستند تا ساختار مارپیچی خود را به نمایش بگذارند. فعل و انفعالات گرانشی بین کهکشان‌های این گروه، نشانه‌های گویایی از دم جزرومدی و دیسک تاب‌دار و متورم NGC 3628 و بازوهای مارپیچی M66 را به‌جا گذاشته‌ است.

این قاب از منظره فوق‌العاده، با طول بیشتر از 1 درجه (اندازه دو ماه کامل) در آسمان است که بیش از نیم میلیون سال نوری را در فاصله 30 میلیون سال نوری از ما پوشش می‌دهد.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی