ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

لایه اوزون
نجوم و فضا

اندازه حفره لایه ازون بالای قطب جنوب سه‌برابر کشور برزیل شده است

مشاهدات آژانس فضایی اروپا نشان داده که حفره لایه ازون بالای قطب جنوب اخیراً به اندازه سه‌برابر کشور برزیل بزرگ شده است.

آرزو مصطفوی
نوشته شده توسط آرزو مصطفوی | ۱۴ مهر ۱۴۰۲ | ۱۷:۳۰

حفره‌ای که در لایه ازون بالای قطب جنوب قرار دارد، به اندازه سه‌برابر کشور برزیل گسترش یافته است. این یکی از بزرگ‌ترین حفره‌های لایه ازون در تاریخ است. اما جای نگرانی نیست. ابعاد حفره لزوماً به‌معنای هشدار نیست.

گرمایش کره زمین سبب شده است تا یخ‌ها در قطب جنوب آب شوند و ضخامت آن‌ها هرساله کاهش یابد. این اثر همچنین تأثیر خود را روی لایه ازون نیز نشان داده است. لایه ازون درحال نازک‌شدن است. حفره ایجاد‌شده در این لایه در بالای قطب جنوب نیز درحال گسترش است. دانشمندان می‌گویند که رشد آن در سال گذشته بسیار بیشتر از سال‌های پیش بوده است.

مشاهدات انجام‌شده با استفاده از ماهواره «Copernicus Sentinel-5P» آژانس فضایی اروپا (ESA) نشان می‌دهد که این حفره در ۱۶ سپتامبر ۲۰۲۳ به مساحت حدودی ۲۶ میلیون کیلومترمربع رسیده که آن را به یکی از بزرگ‌ترین حفره‌های لایه ازون در تاریخ تبدیل کرده است. البته جالب است بدانید رکورد بزرگ‌ترین حفره در سال ۲۰۰۰ رخ داد؛ زمانی که حفره‌ای با اندازه ۲۸.۴ میلیون کیلومترمربع در لایه ازون مشاهده شد.

ازون یک گاز طبیعی است و لایه‌‌ای از آن در استراتوسفر وجود دارد که از ما در برابر اشعه‌های فرابنفش خورشید محافظت می‌کند. در سال ۱۹۸۵، حفره‌ای در بالای قطب جنوب در این لایه کشف شد. چندین سال بعد دانشمندان دریافتند این حفره به‌علت استفاده انسان از مواد تخریب‌کننده ایجاد شده است. از آن زمان، استفاده از موادی مانند کربن ممنوع شده و اندازه این حفره زیر نظر گرفته شده است.

لایه اوزون

این حفره به‌صورت فصلی رشد می‌کند و گاهی کوچک یا به عبارت دیگر، منقبض می‌شود. این حفره به‌علت تغییرات دما و شرایط باد در استراتوسفر، در اواسط شهریور تا اواسط مهر به حداکثر مقدار خود می‌رسد.

دانشمندان سازمان فضایی اروپا باور دارند یکی از دلایل رشد بیش‌ازحد این حفره در سال جاری، فوران آتشفشان «هونگا تونگا» در دی‌ماه سال گذشته است که مقادیر زیادی بخار آب وارد جو زمین کرد. بخار آب می‌تواند منجر به تشکیل بیش‌ازحد ابرهای استراتوسفری قطبی شود؛ جایی که مولکول‌هایی با نام «کلروفلویٔوروکربن» می‌تواند واکنش نشان داده و تخریب لایه ازون را شدت ببخشد.

با‌این‌حال، جای نگرانی نیست، زیرا دانشمندان باور دارند این حفره به‌مرور‌زمان با کاهش استفاده از مواد تخریب‌کننده لایه ازون کوچک خواهد شد. آژانس فضایی اروپا ادعا کرده است این حفره تا سال ۲۰۵۰ دوباره به حالت عادی و اولیه خود بازخواهد گشت اما گرمایش زمین همچنان مسیٔله مهمی برای کره زمین است.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی