ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

نجوم و فضا

تصویر روز ناسا: سحابی مرغ دریایی

سحابی بزرگ مرغ دریایی احتمالاً بخشی از یک ساختار پوسته بزرگ‌تر است که توسط انفجارهای متوالی ابرنواختر فراگرفته شده‌ است.

صبا سلوکی
نوشته شده توسط صبا سلوکی | ۲۳ اسفند ۱۴۰۲ | ۲۱:۳۰

گستره وسیعی از گاز و غبار درخشان، چهره‌ای پرنده مانند را به ستاره‌شناسان سیاره زمین نشان می‌دهد که نام محبوب آن سحابی مرغ دریایی است.

در تصویر روز ناسا چه می‌بینیم؟

این پرتره از پرنده کیهانی، یک نوار پهن 2.5 درجه را در سراسر صفحه کهکشان راه شیری، نزدیک شباهنگ، ستاره آلفای صورت‌فلکی سگ بزرگ، می‌پوشاند.

البته، این منطقه شامل اجرام با نام‌گذاری‌های کاتالوگ دیگری است: به‌ویژه NGC 2327، یک سحابی فشرده‌، غبارآلود و انعکاسی با ستاره‌ای عظیم که سر پرنده را تشکیل می‌دهد.

سحابی بزرگ مرغ دریایی احتمالاً بخشی از یک ساختار پوسته بزرگ‌تر است که توسط انفجارهای متوالی ابرنواختر فراگرفته شده‌ است. این سحابی به‌عنوان Sh2-296 و IC 2177 نیز فهرست‌بندی می‌شود.

قوس آبی برجسته در زیر و سمت راست مرکز، یک شوک کمانی از ستاره سگ بزرگ است. این مجموعه از ابرهای گازی و غباری تحت سلطه درخشش مایل به قرمز هیدروژن اتمی است. همچنین با سایر ستارگان سردتر صورت‌فلکی سگ بزرگ، که طول بیش از 200 سال نوری دارند، در فاصله 3800 سال نوری از سحابی مرغ دریایی قرار دارد.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی