ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

نقشه اشعه ایکس جهان
نجوم و فضا

بیش از 900 هزار ستاره، کهکشان و سیاه‌چاله در دقیق‌ترین نقشه پرتو ایکس کیهان ثبت شد

اخترشناسان با این نقشه می‌توانند اهداف جدیدی برای رصد با تلسکوپ‌هایی مانند جیمز وب انتخاب کنند.

آزاد کبیری
نوشته شده توسط آزاد کبیری | ۱۶ بهمن ۱۴۰۲ | ۱۶:۰۰

کیهان عظیم‌تر و گسترده‌تر از آن است که بتوانیم به‌صورت کامل درکش کنیم. برای اینکه بفهمیم کیهان چقدر بزرگ است، اخترشناسان با استفاده از تلسکوپ اشعه ایکس eROSITA بزرگ‌ترین نقشه پرتو ایکس جهان را ایجاد کرده‌اند. این نقشه به‌عنوان دقیق‌ترین نقشه پرتو ایکس از جهان که تاکنون بشر ساخته است، بیش از 900 هزار ستاره، کهکشان و سیاه‌چاله را به نمایش می‌گذارد.

اخترشناسان در مقاله خود که هنوز همتاداوری نشده است، از بزرگ‌ترین و دقیق‌ترین نقشه پرتو ایکس جهان رونمایی کرده‌اند. داده‌های تازه، نور بیش از 700 هزار سیاهچاله پرجرم و صدها هزار اجرام عجیب دیگر در اعماق فضا را نشان می‌دهد. با چنین نقشه‌‌ای، دانشمندان می‌توانند از تلسکوپ‌هایی مانند جیمز وب برای رصد اهداف جدید استفاده کنند و این امر امکان تجزیه‌وتحلیل عمیق‌تر کیهان را برای آن‌ها فراهم می‌کند.

بزرگ‌ترین و دقیق‌ترین نقشه پرتو ایکس جهان

داده‌های این نقشه با استفاده از اسکن آسمان از دسامبر 2019 (آذرماه 1398) تا ژوئن 2020 (خردادماه 1399) به‌دست آمده است. اخترشناسان در این نقشه از 170 میلیون عکس پرتو ایکس استفاده کردند.

نقشه پرتو ایکس جهان
تصویری از اشعه ایکس eROSITA؛ دو خوشه کهکشانی که در این تصویر می‌بینید، بیش از 42 میلیون سال نوری از هم فاصله دارند و با رشته‌ای از گاز به یکدیگر وصل شده‌اند.

یکی از جالب‌ترین اکتشافات این اخترشناسان یک رشته یا پل عظیمی از گاز داغ است که دو خوشه کهکشان را با بیش از 42 میلیون سال نوری فاصله (بیش از 400 برابر طول کهکشان راه شیری) به‌هم متصل می‌کند. تصور می‌شود که این رشته قطعه‌ای از شبکه کیهانی باشد. شبکه کیهانی نوعی بزرگراه عظیم گازی است که تمام کهکشان‌های کیهان را تغذیه می‌کند. در این شبکه حفره‌های خالی نیز وجود دارد که احتمالاً ماده تاریک در آن ساکن است.

نقشه پرتو ایکس جهان

دانشمندان می‌گویند با یافته‌های جدید eROSITA می‌توان بیش از 50 مقاله علمی گوناگون نوشت. آن‌ها با اشاره به تلسکوپ‌های اشعه ایکس که درحال‌حاضر توسط آژانس فضایی اروپا و ناسا اداره می‌شوند، می‌گویند که این نقشه دستاوردهای بیشتری را در مدت 6 ماه نسبت به مأموریت‌های بزرگی مانند XMM-Newton و Chandra که نزدیک به 25 سال به طول انجامیده، به‌دست آورده است.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی