ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

نجوم و فضا

امروز در فضا: موشک V-2 اولین عکس از زمین را از فضا می‌گیرد

درحالی‌که تصاویر سیاه و سفید v-2 ممکن است امروز مهم به نظر نرسند، اما در آن زمان بسیار بزرگ بود، زیرا هیچ‌کس قبلاً زمین را

صبا سلوکی
نوشته شده توسط صبا سلوکی | ۲ آبان ۱۴۰۲ | ۲۲:۰۰

24 اکتبر 1946، یک موشک V-2 اولین عکس از زمین را از فضا گرفت. درحالی‌که این تصاویر سیاه و سفید ممکن است امروز چندان مهم به نظر نرسند، اما در آن زمان بسیار بزرگ بود، زیرا هیچ‌کس قبلاً زمین را از فضا ندیده بود.

موشک V-2

تا دهه 1940 تحولات کلیدی در ساخت و پرتاب موشک‌ها رقم خورده‌ بود. تنها عنصری که برای قراردادن‌ فضاپیماها در مدار، توسط موشک‌ها وجود نداشت، پیشرانه‌ای موشکی بود که قدرت رساندن‌ فضاپیما به مدار را داشته باشد.

در جنگ جهانی اول آلمانی‌ها پس از ممنوعیت استفاده از توپخانه‌ها، شروع به ساخت موشک‌ها کردند و در جنگ جهانی دوم، موشک‌های توسعه‌یافته‌ V-2 وارد عرصه شدند.

این موشک که نخستین موشک بالیستیک دوربرد هدایت‌شونده بود، در اواخر جنگ جهانی دوم توسط آلمان تولید شد و از موتور سوخت مایع بهره می‌گرفت.

هر کدام از موشک‌های V-2 چهارده متر طول داشتند و 900 کیلوگرم ماده‌ منفجره حمل می‌کردند‌. آن‌ها برخلاف بمب‌افکن‌های دیگر، بدون هیچ هشداری در شهرهای هدف فرود می‌آمدند. موشک‌های V-2 در عرض شش ماه، هزاران نفر را کشتند.

اولین تصویر زمین از فضا

موشک V-2 از محدوده موشکی وایت سندز در نیومکزیکو پرتاب شد. این موشک که سیزدهمین راکت از این سری بود؛ یک دوربین 35 میلی‌متری داشت که در هر ثانیه و نیم یک فریم جدید را ثبت می‌کرد.

قبل از سقوط به زمین، V-2 تا ارتفاع حدود 105 کیلومتری اوج گرفت و پس از برخورد به زمین با سرعت حدود 340 مایل در ساعت به همراه دوربین از بین رفت.

اولین عکس از زمین در بالای خط کارمان که با دوربین فیلمبرداری روی V-2 شماره 13 گرفته شده است.

اما این فیلم به این دلیل سالم ماند که در داخل یک جعبه فولادی محافظت شده‌ بود. دانشمندان مجبور شدند برای بازیابی فیلم به صحرای نیومکزیکو بروند.

هنگامی که دانشمندان برای اولین‌بار این تصاویر را دیدند، به معنای واقعی کلمه از خوشحالی بالا و پایین می‌پریدند.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی