ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

نجوم و فضا

امروز در فضا: موشک- هواپیمای «ایکس- ۱۵» ناسا اولین پرواز خود را انجام داد

هواپیمای موشک ایکس- ۱۵ بخشی از یک‌سری هواپیماهای آزمایشی مافوق صوت بود. این پرواز آغاز تقریباً یک دهه تحقیق بود.

۸ ژوئن ۱۹۵۹، هواپیمای آزمایشی ایکس- ۱۵ ناسا با موتور راکتی اولین پرواز خود را انجام داد. این هواپیمای پیشران موشکی، بخشی از یک‌سری هواپیماهای آزمایشی مافوق صوت بود. این پرواز آغاز تقریباً یک دهه تحقیق بود که ارتفاعات و سرعت مافوق صوت در مرز فضا را بررسی می‌کرد.

ایکس- ۱۵ با حداکثر سرعت ۷۲۷۴ کیلومتر بر ساعت پرواز می کرد! طی این برنامه درمجموع ۱۲ خلبان آزمایشی ازجمله «نیل آرمسترانگ»، بین سال‌های ۱۹۵۹ تا ۱۹۶۸ پرواز انجام دادند. تنها هشت خلبان توانستند از مرز ۸۰ کیلومتر ارتفاع که معیار پروازهای فضایی نیروی هوایی آمریکاست، بگذرند و درنتیجه واجد داشتن شرایط خلبانان برای فضانوردی شدند.

خلبان نیل آرمسترانگ در کنار ایکس ۱۵ بعد از یک پرواز تحقیقاتی. او اولین پرواز خود را در ۳۰ نوامبر ۱۹۶۰ و دومین پرواز را با همان هواپیما در ۹ دسامبر همان سال انجام داد.

این هواپیما تقریباً ۱۰ سال پرواز کرد و با حداکثر ارتفاع ۶۷ مایلی، در ابتدای دهه‌ شصت رکورد بیشترین سرعت و ارتفاع را با رسیدن‌ به مرز فضا برای خود ثبت نمود.

اطلاعات به‌دست‌آمده از برنامه‌های موفق ایکس-۱۵ به توسعه برنامه پروازهای فضایی مرکوری، (مارینر- ۱۰ و مسنجر) جمینای، آپولو و برنامه شاتل فضایی کمک کرده‌ است. این هواپیما همچنین درمجموع ۱۹۹ پرواز حمل‌ونقل هوایی نیز انجام داده‌ است.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید

مطالب پیشنهادی