ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

اپل
کسب و کار

اپل شاید یک شرکت سوئیسی با قدمت بیش از یک قرن را به‌خاطر نماد سیب مجبور به تغییر لوگو کند!

اپل به‌دنبال دریافت حق مالکیت معنوی سیب واقعی در سوئیس است؛ موضوعی که می‌تواند به تغییر لوگوی شرکت 111 ساله Fruit Union Suisse منجر شود.

اپل نمی‌خواهد هیچ شرکتی از نماد «سیب» در لوگوی خود استفاده کند؛ رویکردی که می‌تواند به قیمت لوگوی یک شرکت 111 ساله تمام شود. اپل می‌خواهد در سوئیس حق مالکیت معنوی تصاویر سیب‌های واقعی را در اختیار بگیرد.

به گزارش Wired، اگر اپل در این مسیر موفق شود، یک شرکت فعال در صنعت میوه مجبور به تغییر لوگوی خود می‌شود. این شرکت سوئیسی با نام Fruit Union Suisse، قدمتی بیش از یک قرن (به‌طور دقیق 111 سال) دارد و در همان‌طور که می‌توان حدس زد، در لوگوی آن یک سیب به‌چشم می‌خورد که در زیر آن را می‌بینید:

به گفته «جیمی ماریتوز»، مدیر Fruit Union Suisse، درک تلاش اپل برای چنین اقدامی سخت است:

«درک این موضوع برای ما سخت است؛ چرا که این‌طور نیست که آن‌ها می‌خواهند از سیب گاززده خود محافظت کنند. هدف آن‌ها درحقیقت گرفتن حق مالکیت معنوی سیب واقعی است. برای ما، سیب یک چیز جهانی است که استفاده از آن باید برای همه افراد رایگان باشد.»

تلاش مجدد اپل برای دریافت مالکیت معنوی سیب در سوئیس

کوپرتینویی‌ها در سال 2017 برای دریافت حق مالکیت معنوی برای تصویر سیاه‌سفید «سیب سبز گرنی اسمیت» در سوئیس اقدام کردند. اپل چنین درخواستی را برای تصویری از یک سیب کامل و نه یک سیب گاز‌زده مشابه لوگوی خود ثبت کرد.

ماه گذشته میلادی سوئیس این درخواست اپل را تا حدودی و نه کامل پذیرفت. درحقیقت این مالکیت معنوی مربوط به برخی دسته‌بندی‌های مدنظر اپل می‌شود. مؤسسه مالکیت معنوی سوئیس با استناد به یک اصل قانونی که می‌گوید تصاویر عمومی کالاهای مشترک در اختیار عموم است و مالکیت عمومی دارد، درخواست اپل را به‌طور کامل نپذیرفت. اپل هم در آوریل سال جاری میلادی به این حکم اعتراض کرد.

این اولین‌باری نیست که یک شرکت غول‌پیکر به‌دنبال تصاحب نشان تجاری رایج است. بااین‌حال طبق یک بررسی، اپل در یک بازه سه‌ساله بیش از دیگر غول‌های دنیای فناوری ازجمله گوگل، آمازون، مایکروسافت و فیسبوک به‌دنبال تصاحب حق مالکیت معنوی نشان‌های تجاری بوده است.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید

مطالب پیشنهادی