ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

سم آلتمن ساتیا نادلا
کسب و کار

هیئت‌مدیره OpenAI با اخراج ناگهانی سم آلتمن به‌دنبال غافلگیرکردن مایکروسافت بود

نیویورکر می‌گوید قصد هیئت‌مدیره OpenAI از اخراج ناگهانی سم آلتمن این بود که ساتیا نادلا فرصت هشداردادن به آلتمن را نداشته باشد.

ایمان صاحبی
نوشته شده توسط ایمان صاحبی | ۱۱ آذر ۱۴۰۲ | ۱۹:۰۰

هنوز هیچ‌کس نمی‌داند دقیقاً در داخل OpenAI چه اتفاقی افتاد که منجر به برکناری و بازگشت سم آلتمن به‌عنوان مدیرعامل شد؛ اما گزارش جدید نیویورکر مدعی است که اقدام هیئت‌مدیره این شرکت واقعاً غافلگیرانه بود و آن‌ها عمداً مایکروسافت را در جریان تصمیم خود نگذاشته بودند تا این شرکت آلتمن را در جریان اتفاقات پیش رو نگذارد.

نیویورکر می‌گوید OpenAI ظاهراً به مایکروسافت چیزی درباره اخراج سم آلتمن نگفته بود تا ساتیا نادلا نتواند به سم آلتمن درباره اخراج او هشدار دهد. البته در بخشی از این گزارش گفته شده است که هیئت‌مدیره باور داشت مایکروسافت در این مسیر حامی آن‌ها خواهد بود، اما ظاهراً آن‌ها قصد نداشتند در چنین مسئله‌ای ریسک کنند.

آلتمن مدیر زیرکی است و احتمالاً بخشی از غافلگیری تصمیم هیئت‌مدیره OpenAI به همین منظور بود تا او در عمل انجام‌شده قرار بگیرد. زمانی که خبر برکناری او اعلام شد، گفته می‌شد که علت اخراج آلتمن به‌خاطر این بوده که او با هیئت‌مدیره درباره توسعه هوش مصنوعی صادق نبوده است. از طرفی، هیئت‌مدیره تصور می‌کرد که مایکروسافت تصمیم آن‌ها را درک خواهد کرد.

اوضاع وخیم‌تر از پیش‌بینی هیئت‌مدیره OpenAI از آب درآمد

ولی در واقعیت ورق برگشت. مایکروسافت اعلام کرد که از سم آلتمن حمایت می‌کند و درواقع می‌خواست شاخه‌ای اختصاصی را در شرکت خود به‌وجود بیاورد تا آلتمن در آنجا مشغول به کار شود. نیویورکر می‌گوید بسیاری از افراد حاضر در مایکروسافت باور داشتند که تصمیم هیئت‌مدیره OpenAI «به‌طرز اعجاب‌آوری احمقانه» بوده است و شاید حتی می‌توانست به نابودی سازنده ChatGPT منجر شود.

در ادامه مدیران مایکروسافت سه طرح را در پیش گرفتند. اولی حمایت از «میرا موراتی»، مدیر ارشد فناوری OpenAI بود که به‌عنوان مدیرعامل موقت انتخاب شده بود. مایکروسافت می‌خواست از طریق موراتی نظر هیئت‌مدیره را برگرداند یا حداقل توضیحی درباره این تصمیم دریافت کند. دومی اعمال نفوذ به‌عنوان یکی از بزرگ‌ترین سرمایه‌گذاران شرکت برای بازگرداندن سم آلتمن بود. طرح سوم که درنهایت اجرایی شد، همان استخدام آلتمن و هرکسی بود که می‌خواست از OpenAI خارج شود.

البته که همه‌چیز درنهایت با بازگشت سم آلتمن به OpenAI به پایان رسید و مایکروسافت نیز به‌عنوان ناظر به این شرکت اضافه شد.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مجموع نظرات ثبت شده (1 مورد)
  • Rico
    Rico | ۱۱ آذر ۱۴۰۲

    به نظر میرسه سم التمن آدم کاریزماتیکیه

مطالب پیشنهادی