ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

سهمیه بندی سوخت
اخبار خودرو

طرح آزمایشی تغییر در سهمیه‌بندی سوخت؛ بنزین آزاد هم سهمیه‌بندی می‌شود؟

حدود یک سال پیش، در شهریورماه 1401، سهمیه بنزین آزاد در کارت‌های سوخت از 300 لیتر به 150 لیتر کاهش یافت.

مرتضی قانع
نوشته شده توسط مرتضی قانع | ۹ خرداد ۱۴۰۲ | ۱۲:۳۰

حدود یک سال پیش، در شهریورماه 1401، سهمیه بنزین آزاد در کارت‌های سوخت از 300 لیتر به 150 لیتر کاهش یافت. بسیاری در آن زمان چنین خبری را نشانه‌ای از گران‌شدن بنزین دانستند؛ موضوعی که بارها از سوی افراد مختلف در نهادهای دولتی تکذیب شد. بااین‌حال تغییر سهمیه‌بندی سوخت در قالب یک طرح جدید هم‌اکنون از آذربایجان غربی شروع شده است. طرح آزمایشی سهمیه‌بندی سوخت که از ارومیه آغاز شده، مقادیر بنزین آزاد و سهمیه‌بندی را به خودروها اختصاص می‌دهد. براساس این طرح، هر ماه 60 لیتر بنزین 1500 تومانی و 150 لیتر بنزین 3000 تومانی در کارت سوخت خودروها شارژ می‌شود. سهمیه بنزین دولتی درصورت عدم استفاده، در کارت سوخت باقی می‌ماند، اما سهمیه بنزین آزاد درصورت استفاده‌نشدن، در پایان ماه صفر می‌شود. بنابراین امکان استفاده از باقی‌مانده بنزین 3000 تومانی در ماه‌های بعد وجود ندارد.

سهمیه‌بندی سوخت با فرمول سه‌نرخی

پیش از اینکه طرح آزمایشی تغییر سهمیه‌بندی سوخت در ارومیه اجرا شود، جزئیات این روش در سایر خبرگزاری‌ها به سبک‌های گوناگون بیان شده بود. با اجرای این روش، بنزین سه‌نرخی می‌شود و به‌صورت پلکانی قیمت آن افزایش خواهد یافت. در رده اول بنزین یارانه‌ای با نرخ 1500 تومان قرار دارد که به‌صورت ماهانه 60 لیتر در کارت خودروها شارژ می‌شود. این سهمیه برای اکثر خودروها در حد یک باک کفایت می‌کند و به‌سرعت تمام می‌شود. در مرحله دوم، 150 لیتر بنزین با نرخ 3000 تومان در کارت سوخت وجود دارد که به‌صورت ماهانه قابل استفاده است. با اتمام این میزان سوخت، احتمالاً بنزین با نرخ بیشتری در دسترس مصرف‌کنندگان قرار خواهند گرفت.

تاکنون چند طرح در مورد تغییر سهمیه‌بندی سوخت، تغییر نرخ بنزین آزاد یا بنزین یارانه‌ای در مناطق مختلف ازجمله جزیره کیش مورد آزمایش قرار گرفته‌اند. بااین‌حال به‌نظر می‌رسد که روش بنزین سه‌نرخی، درحال‌حاضر محبوبیت بیشتری دارد و امکان اجرای آن در آینده نزدیک بیشتر است. البته تا زمانی که تصمیم نهایی اتخاذ شود، تمامی این موارد حدس‌وگمان به‌حساب می‌آیند.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مجموع نظرات ثبت شده (1 مورد)
  • Nnb
    Nnb | ۹ خرداد ۱۴۰۲

    بنظرم اجرای طرح وابسته به حدس و گمان نیست
    خودم شنیدم‌ یکی از مسئولین تکذیب کرد
    شک‌ی باقی نمی مونه که به زودی اجرایی میشه

مطالب پیشنهادی