ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

قیمت‌گذاری دستوری
اخبار خودرو

فروش خودرو با تخفیف، راهکار جدید و سؤال‌برانگیز نمایشگاه‌داران خودرو

به‌تازگی نمایشگاه‌داران خودرو راهی جدید را برای جلب نظر مخاطبین خود پیدا کرده‌اند این راه فروش خودرو با قیمت کمتر از نرخ بازار است.

مرتضی قانع
نوشته شده توسط مرتضی قانع | ۶ آذر ۱۴۰۲ | ۱۹:۰۰

خودروسازان ایرانی در طول تابستان و پاییز 1402، چندین‌بار مجوز افزایش قیمت از شورای رقابت دریافت کرده‌اند. بااین‌حال همچنان قیمت‌های فعلی نیز با نرخ بازار آزاد تفاوت چشمگیری دارد. بنابراین همچنان راه کسب سود برای سودجویان فراهم است، به شرط آن‌که مشتری برای فروش خودرو وجود داشته باشد. به‌تازگی نمایشگاه‌داران خودرو راهی جدید را برای جلب نظر مخاطبین خود پیدا کرده‌اند که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.

براساس گزارش کاربران دیجیاتو،‌ طی مدت اخیر آگهی‌های فروش خودروهای صفرکیلومتر با رقمی کمتر از قیمت بازار در فضای مجازی بسیار مشاهده می‌شود. این آگهی‌ها در پلتفرم‌های خرید و فروش کالا فراوان هستند، هرچند می‌توان در شبکه‌های اجتماعی نیز این تبلیغات را مشاهده کرد.

همچنین بخوانید: راهکار جدید خودروسازان برای فرار از قیمت‌گذاری دستوری: معرفی یک خودرو با نام‌های جدید!

در جریان این تبلیغات، خودروهای داخلی با مدل سال و کارکرد صفرکیلومتر به معرض فروش گذاشته شده‌اند. وجه تمایز این آگهی‌ها، قیمت پایین‌تری است که نسبت به نرخ‌های بازار برای خودروها درج شده است. این آگهی‌ها توسط نمایشگاه‌های خودرو منتشر شده‌اند که کد نمایندگی دارند. به بیان این آگهی‌ها، خودروها از پارکینگ نمایندگی خودروساز به مشتریان تحویل داده می‌شوند.

روش جدید فروش خودرو

به عبارت دیگر این نمایشگاه‌داران مدعی هستند که نمایندگی رسمی فروش خودروسازان را در اختیار دارند. بنابراین می‌توانند خودروهای صفرکیلومتر را از پارکینگ خودروساز و با قیمتی کمتر از نرخ بازار به مشتری ارائه دهند. برای کسب اطمینان از نحوه فعالیت آن‌ها، لازم است تا خودروسازان در این مورد شفاف‌سازی کنند.

اختلاف قیمت این آگهی‌ها با نرخ بازار آزاد حدود ده الی بیست میلیون تومان است. به‌طور مثال پژو 207 اتوماتیک پانوراما اکنون در بازار 800 میلیون تومان قیمت دارد، درحالی‌که نمایشگاه خودروهای دارای کد نمایندگی این خودرو را با قیمت 780 میلیون تومان می‌فروشند.

به عبارتی ایران خودرو ناچار است تا پژو 207 اتوماتیک پانوراما را با قیمت 602 میلیون تومان به مشتری عرضه کند. بااین‌حال نمایشگاه‌های خودرو مدعی هستند که این خودروها را با قیمتی مابین نرخ بازار و کارخانه، از خودروساز دریافت می‌کنند. البته ممکن است این رویه توسط خودروسازان در آینده نزدیک تکذیب شود. بنابراین بایستی منتظر تأیید یا تکذیب روند عرضه خودرو به نمایشگاه‌داران و اعطای کد نمایندگی به آن‌ها بمانیم.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی