ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

قیمت خودروهای مونتاژی
اخبار خودرو

دونرخی شدن قیمت خودروهای مونتاژی برای مصرف‌کنندگان

براساس اعلام سازمان حمایت از مصرف‌کنندگان، تسویه‌حساب مشتریان پیشین خودروسازان با نرخ قبل قیمت خودروهای مونتاژی صورت می‌گیرد.

مرتضی قانع
نوشته شده توسط مرتضی قانع | ۱۳ شهریور ۱۴۰۲ | ۱۱:۳۰

از ابتدای سال جاری، شورای رقابت وظیفه تعیین قیمت خودروهای مونتاژی را بر عهده گرفته و در قالب دو دستورالعمل قیمت این خودروها را اعلام کرده است. نرخ‌های مرحله دوم شورای رقابت که در تیرماه 1402 اعلام شد، مبنای محاسبه شرکت‌های خودروسازی برای خریداران خودرو از سامانه یکپارچه قرار گرفت.

این قیمت‌ها در مقایسه با بهمن‌ماه سال گذشته، افزایش چشمگیری را تجربه کردند، حال آنکه مشتریان سامانه یکپارچه امیدوار بودند خودروهای مونتاژی را با قیمت پیش از بهمن 1401 تحویل بگیرند. به همین دلیل بسیاری از مشتریان سامانه یکپارچه پس از اعلام قیمت‌های جدید، از خرید خودرو انصراف دادند. حال سازمان حمایت از مصرف‌کنندگان در بیانیه‌ای جدید، تسویه‌حساب مشتریان قبل را منوط به ارائه قیمت‌های سال 1401 کرده است.

دو نرخ متفاوت برای قیمت خودروهای مونتاژی

بنابر اعلام سازمان حمایت از مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان، تسویه‌حساب مشتریانی که قرارداد آن‌ها قبل از تاریخ 11 بهمن‌ماه 1401 منعقد شده است، بایستی با قیمت قبل صورت بگیرد. بنابراین مشتریانی که قبل از تاریخ 11 بهمن 1401 تکمیل وجه کرده‌اند اما خودروی آن‌ها هنوز تحویل داده نشده است، ملزم به پرداخت مابه‌التفاوت نیستند. درنتیجه مشتریانی که سال گذشته و پیش از 11 بهمن‌ماه اقدام به تسویه‌حساب با شرکت‌های خودروساز کرده‌اند، نباید هیچ‌گونه وجه اضافه‌ای پرداخت کنند.

همچنین بخوانید: حاشیه قیمت خودروهای چینی ادامه دارد؛ تحویل خودروهای ثبت‌نامی با قیمت سابق

اعلامیه سازمان حمایت از مصرف‌کنندگان قسمت دیگری نیز دارد. بسیاری از مشتریان خودروهای مونتاژی پس از تاریخ 11 بهمن‌ماه 1401 نسبت به ثبت‌نام یا تکمیل وجه این خودروها اقدام کرده‌ بودند. بااین‌حال، ممکن است که خودرو به آن‌ها تحویل نشده باشد. درصورت عدم تحویل خودرو به مشتری، فاکتور نیز به او ارائه نخواهد شد و بنابراین مشتری نمی‌تواند درخصوص مبلغ پرداختی ادعایی داشته باشد. سازمان حمایت از مصرف‌کنندگان راه ثبت شکواییه را برای این گروه از مشتریان فراهم کرده است. این سازمان در اطلاعیه‌اش از دفاتر خود در سراسر کشور خواسته است تا نسبت به دریافت شکواییه و رسیدگی به آن اقدام کنند.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی