ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

ایران‌خودرو و سایپا
اخبار خودرو

مهلت بورس به ایران‌خودرو و سایپا برای بقا در بازار سرمایه

«ولی‌الله جعفری» مدیر نظارت بر ناشران سازمان بورس و اوراق بهادار از مهلت بورس به ایران‌خودرو و سایپا برای بقا در بازار سرمایه خبر داد.

مرتضی قانع
نوشته شده توسط مرتضی قانع | ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ | ۱۱:۱۵

«ولی‌الله جعفری»، مدیر نظارت بر ناشران سازمان بورس و اوراق بهادار، از مهلت بورس به ایران‌خودرو و سایپا برای بقا در بازار سرمایه خبر داد. به گفته جعفری: «شرکت‌های ایران خودرو و سایپا تا تیرماه سال ۱۴۰۴ فرصت دارند تا از شمولیت ماده ۱۴۱ لایحه اصلاحی قانون تجارت خارج شوند. دراین‌صورت این شرکت‌ها مشمول لغو پذیرش نخواهد بود.»

ماده 141 لایحه اصلاحی قانون تجارت به موضوع ارزیابی سرمایه و بحران مالی شرکت‌ها اشاره دارد. ماده 141 قانون تجارت بیان می‌کند: «اگر بر اثر زیان‌های وارده حداقل نصف سرمایه شرکت از بین برود، هیئت‌مدیره مکلف است بلافاصله مجمع عمومی فوق‌العاده صاحبان سهام را دعوت کند. این مجمع موضوع انحلال یا بقای شرکت را مورد شور و رأی قرار خواهد داد.»

مهلت تجدید ارزیابی سرمایه به ایران‌خودرو و سایپا تا تیرماه 1404

ولی‌الله جعفری در گفتگو با خبرگزاری ایسنا گفت: «پس از ارائه صورت‌های مالی سال ۱۴۰۱، شرکت‌های ایران خودرو و سایپا شامل ماده 141 قانون تجارت شدند. این دو شرکت در چهار سال متناوب از پنج سال گذشته مشمول ماده ۱۴۱ لایحه اصلاحی قانون تجارت بودند.»

براساس صحبت‌های جعفری، می‌توان نتیجه گرفت حداقل نصف سرمایه ایران‌خودرو و سایپا طی چهارسال اخیر از بین رفته است. به‌عبارتی این دو شرکت به مرحله بحران مالی رسیده‌اند؛ ازاین‌رو سازمان بورس و اوراق بهادار تهران تا پایان تیرماه 1404 به دو خودروساز بزرگ فرصت ارزیابی مجدد سرمایه داده است. درصورتی‌که ایران‌خودرو و سایپا از شمولیت ماده 141 قانون تجارت خارج شوند، همچنان اجازه حضور در بورس را خواهند داشت.

ایران‌خودرو و سایپا

به گفته جعفری، ایران‌خودرو و سایپا جهت خروج از شمولیت ماده قانونی ذکرشده از سران قوا درخواست تجدید ارزیابی کردند. این درخواست اجازه انجام تجدید ارزیابی و افزایش سرمایه زودتر از پایان مهلت ۵ ساله به آن‌ها داده شد. همچنین این خودروسازان می‌توانند از مزایای مالیاتی این اجازه استفاده کنند.

ولی‌الله جعفری در ادامه سخنانش گفت: «باتوجه‌به چنین مسئله‌ای شرکت‌های ایران خودرو و سایپا تا تیرماه سال ۱۴۰۴ فرصت دارند تا از شمولیت ماده ۱۴۱ لایحه اصلاحی قانون تجارت خارج شوند.»

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی