ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

مصرف بنزین
اخبار خودرو

کاهش 80 درصدی تولید بنزین سوپر در کشور

موضوع مصرف بنزین و قیمت آن از مدتی پیش به خبر روز رسانه‌ها تبدیل شده است.

مرتضی قانع
نوشته شده توسط مرتضی قانع | ۹ خرداد ۱۴۰۲ | ۱۵:۰۰

موضوع مصرف بنزین و قیمت آن از مدتی پیش به خبر روز رسانه‌ها تبدیل شده است. دشواری دسترسی به بنزین سوپر، جمع‌آوری کارت جایگاه‌ها و اخبار گاه‌وبیگاه که در مورد تغییر قیمت یا سهمیه‌بندی بنزین منتشر می‌شوند، باعث شده‌اند تا این بحث داغ بماند. براساس اظهارات «اسدالله قلی‌زاده»، رئیس صنف جایگاه‌داران سوخت کشور، عرضه بنزین سوپر در کشور کاهش 80 درصدی داشته و این شرایط مشکلات متعددی را برای مالکان خودروهای مدرن به‌وجود آورده است.

همچنین درحال‌حاضر مصرف بنزین در کشور به‌طور روزانه تا 110 میلیون لیتر افزایش یافته. روند صعودی مصرف بنزین در کشور از چند سال پیش آغاز شده است. با وجود بازگشت سهمیه‌بندی و افزایش قیمت بنزین طی سالیان اخیر، همچنان این روند صعودی است. افزایش مصرف بنزین ناشی از استاندارد پایین خودروهای ایرانی و فناوری قدیمی به‌کاررفته در پیشرانه‌های آن‌هاست. این معضل باعث شده تا جایگاه‌داران، توزیع‌کنندگان و مصرف‌کنندگان بنزین به‌طور هم‌زمان ناراضی باشند.

احتمال افزایش مصرف بنزین وجود دارد

بنابر سخنان رئیس صنف جایگاه‌داران سوخت کشور، احتمال دارد میزان مصرف بنزین در کشور به 125 میلیون لیتر به‌ازای هر روز برسد. این میزان از مصرف در دوره‌های پیک همچون مسافرت‌هایی که در تعطیلات چندین‌روزه انجام می‌پذیرند، طبیعی خواهد بود. بدیهی است که برای پاسخگویی به این تقاضا، یا بایستی تقاضا را با استفاده از راهکارهای مختلف همچون تغییر سهمیه‌بندی یا افزایش قیمت سرکوب کرد یا آنکه با واردات بنزین پاسخگوی افزایش میزان مصرف بود.

از سوی دیگر، کمبود بنزین سوپر در جایگاه، موجب روی‌گردانی مردم از این سوخت شده است. بنابراین افرادی که متقاضی بنزین سوپر هستند، بنزین معمولی یا بنزین یورو 4 را جایگزین آن می‌کنند. یکی از ایرادات دور جدید سهمیه‌بندی بنزین، عدم لحاظ‌شدن بنزین سوپر در قالب سهمیه بود. طی دور نخست اجرای این قانون، بنزین سوپر با نرخ 1200 تومان و بنزین معمولی با نرخ 1000 تومان در قالب سهمیه‌بندی در دسترس مشتریان بودند. بااین‌حال اکنون برای استفاده از بنزین سوپر چاره‌ای جز پرداخت 3500 تومان به‌ازای هر لیتر آن وجود ندارد.

رئیس صنف جایگاه‌داران سوخت کشور خاطرنشان کرد: «دلایل مهمی در این زمینه وجود دارد. به‌طور مثال، پالایشگاه‌ها اعلام می‌کنند به‌دلیل اینکه مصرف بنزین معمولی و یورو ۴ افزایش یافته است، نمی‌توانند ظرفیت پالایشی خود را در اختیار بنزین سوپر قرار دهند. به‌ناچار برای جبران افزایش تقاضای بالا، اولویت با تولید بنزین معمولی است. درنتیجه عرضه بنزین سوپر در کشور به‌طور چشمگیری کاهش یافته است. بنزین سوپر برای نسل جدید خودروهای ایرانی و چینی که به پیشرانه‌های توربوشارژر مجهز هستند، نقشی حیاتی دارد.»

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی