ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

تعرفه واردات خودروهای اقتصادی کاهش می‌یابد
اخبار خودرو

تعرفه واردات خودروهای اقتصادی کاهش می‌یابد

بهادری جهرمی، سخنگوی دولت، در روز اول اسفندماه 1402، از تصمیم دولت برای کاهش تعرفه واردات خودروهای اقتصادی خبر داد.

مرتضی قانع
نوشته شده توسط مرتضی قانع | ۲ اسفند ۱۴۰۲ | ۱۵:۱۵

«بهادری جهرمی»، سخنگوی دولت، در روز اول اسفندماه 1402، از تصمیم دولت برای کاهش تعرفه واردات خودروهای اقتصادی خبر داد. به گفته او، تعرفه واردات خودروهایی با قیمت کمتر از 10 هزار یورو به ده درصد کاهش خواهد یافت. این تعرفه تا پیش‌ازاین 100 درصد بود.

تعیین تعرفه قابل‌توجه برای واردات خودروهای اقتصادی، پیش‌ازاین مورد اعتراض روزنامه‌ها و رسانه‌های حامی دولت نیز قرار گرفته بود. همچنین بالابودن تعرفه واردات باعث شده بود تا میزان سودآوری شرکت‌های واردکننده از واردات خودروهای اقتصادی کاهش یابد. درنتیجه این شرکت‌ها تمایل داشتند تا به‌جای خودروهای اقتصادی، خودروهای میان‌رده با محدوده قیمت 20 هزار دلار را به بازار ایران وارد کنند.

نتایج واردات خودروهای اقتصادی بر بازار ایران چیست؟

البته صنعت خودروسازی جهان طی سالیان اخیر تغییر کرده است و خودروهای ارزان‌قیمت از اکثر بازارها رخت بسته‌اند. این خودروها تنها در بازار کشورهای درحال توسعه همچون هند یافت می‌شوند. به عنوان مثال، نیسان مگنایت یا هیوندای اکستر را می‌توان ازجمله این خودروها دانست. همچنین بسیاری از هاچ‌بک‌های کوچک چینی در محدوده قیمت کمتر از 70 هزار یوان، قابلیت ورود به بازار ایران با قیمتی اندک را دارند. به عنوان مثال، چانگان CS15‌ در قالب دو تیپ به بازار عرضه می‌شود که به‌ترتیب قیمت آن‌ها 55,000 و 71,000 یوان است. بی‌وای‌دی F3‌ که دوره‌ای کوتاه در بازار ایران عرضه شد، اکنون با قیمت تقریبی 45 هزار یوان در چین به فروش می‌رسد.

تعرفه واردات خودروهای اقتصادی کاهش می‌یابد

بنابراین با تغییر این قانون، امکان واردات انبوهی از خودروهای ارزان‌قیمت و کوچک چینی به بازار ایران فراهم می‌شود؛ البته این خودروها با قیمت اصلی به دست مشتریان ایرانی نمی‌رسند و احتمالاً 50 درصد عوارض، مالیات و پرداخت‌های قانونی به قیمت آن‌ها اضافه خواهد شد. بااین‌حال، حضور گسترده خودروهای ارزان‌قیمت چینی در بازه قیمتی کمتر از یک میلیارد تومان، می‌تواند برخی مشتریان را به خرید خودروهای وارداتی ترغیب کند. در این صورت می‌توان گفت که وعده واردات خودرو اقتصادی برای اقشار مختلف مردم تا حدی به نتیجه خواهد رسید.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی