ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

استعلام خودرو
اخبار خودرو

امکان استعلام خودرو و مالک با سامانه‌های جدید فراهم خواهد شد

براساس تکالیف قانون بودجه سال جاری، استعلام خودرو، سابقه آن و مالک خودرو از طریق سامانه هوشمند امکان پذیر خواهد بود.

مرتضی قانع
نوشته شده توسط مرتضی قانع | ۹ شهریور ۱۴۰۲ | ۱۱:۳۰

علی خضریان سخنگوی کمیسیون اصل نود مجلس شورای اسلامی در توضیح جلسه اخیر این کمیسیون گفت: کمیسیون اصل نود جلسه‌ای با حضور مسئولین ارشد فرماندهی انتظامی، سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، سازمان برنامه و بودجه، وزارت صمت، بیمه مرکزی و مدیران پلتفرم‌های اینترنتی خدمات خودرویی در راستای نظارت بر حسن اجرای قانون و رفع موانع پیش روی اجرای جزء چهارم بند «ک» تبصره ۱۰ قانون بودجه مرتبط با استعلام خودرو تشکیل داد.

او در ادامه افزود: براساس بند «ک» لایحه بودجه، نهادهای دخیل در امر نقل و انتقال خودرو مکلف شدند امکان استعلام برخط اطلاعات و سوابق نقلیه موتوری را برای شهروندان فراهم کنند. این کار در همکاری با معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری صورت می‌گیرد. نهادهای دخیل در این پروژه نیز شامل مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضائیه، سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، فرماندهی انتظامی جمهوری اسلامی ایران، وزارت کشور، بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران، شرکت‌های بیمه، شرکت‌های خودروسازی و سایر دستگاه‌های اجرایی مرتبط هستند.

در این سامانه اطلاعات وسایل نقلیه از قبیل اطلاعات مالکیت، اعمال حقوقی انجام‌شده راجع به وسیله نقلیه، سابقه تصادفات و معاینه فنی و اطلاعات و سوابق اشخاص قابل دسترسی است. البته جمع‌آوری این اطلاعات مشروط به رضایت طرفین معامله با رعایت اصل محرمانگی و حفظ حریم خصوصی اشخاص خواهد بود.

استعلام خودرو و وضعیت آن پیش از نقل و انتقال امکان‌پذیر می‌شود

خضریان درباره مزایای اجرای این قانون گفت: در صورت اجرای این قانون، مردم هنگام خرید و فروش خودرو و پیش از تکمیل فرآیند نقل و انتقال از طریق سامانه‌های پیش‌بینی‌شده، از وضعیت سلامت، خسارات وارده به خودرو، جزئیات تصادفات سابقه بیمه و سایر شرایط خودرو مطلع می‌شوند و در نتیجه بسیاری از سوءاستفاده‌های ناشی از بی‌اطلاعی مردم از وضعیت سلامت خودروهای دست دوم به پایان می‌رسد.

عضو هیئت رئیسه کمیسیون اصل نود مجلس در ادامه گفت: در این جلسه مقرر شد بیمه مرکزی طی دو ماه آینده در خصوص نواحی خسارت‌دیده خودرو، میزان خسارت دریافتی زیان‌دیده، تعویض قطعات انجام‌شده و موارد دیگر به کارگروه تعامل‌پذیری دولت الکترونیک گزارش دهد. همچنین وزارت صمت مکلف شد اطلاعات مربوط به گارانتی خودرو، سوابق تعمیرات و در رهن بودن یا نبودن سند آن را در اختیار این کارگروه قرار دهد.  

وی در پایان افزود: کارگروه تعامل‌پذیری دولت الکترونیک باید طی هفته آتی با دستگاه‌های مربوطه جهت رفع موانع قانونی جلساتی برگزار کرده و گزارش آن را به کمیسیون تقدیم کند و تدابیر لازم جهت آگاهی مردم از علت ممنوع‌المعامله بودن خودرو به مالک را اتخاذ کند. در نهایت پس از تکمیل فرآیندها، معاونت علم و فناوری رئیس جمهور نیز مکلف شد سامانه استعلام وضعیت وسیله نقلیه در معاملات خودرویی را راه‌اندازی کند.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی