ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

همکاری پارس خودرو و سایک موتور چین
اخبار خودرو

واردات خودروی چینی توسط قدیمی‌ترین خودروساز ایران: سایک برقی در راه است

«محمدحسین ادیانی»، مدیرعامل شرکت پارس خودرو، از آغاز همکاری رسمی این شرکت با سایک موتور چین خبر داد.

مرتضی قانع
نوشته شده توسط مرتضی قانع | ۱ اسفند ۱۴۰۲ | ۱۴:۵۰

«محمدحسین ادیانی»، مدیرعامل شرکت پارس خودرو، از آغاز همکاری رسمی این شرکت با سایک موتور چین خبر داد. همکاری پارس خودرو و سایک چین به رکود چندساله تولید این خودروساز ایرانی پایان خواهد داد. پارس خودرو تصمیم دارد از همکاری با SAIC چین برای افزایش تنوع محصولات خود استفاده کند.

شرکت پارس خودرو قدیمی‌ترین خودروساز خاورمیانه محسوب می‌شود اما این روزها به‌هیچ‌عنوان شرایط مناسبی ندارد. پارس خودرو برای سال‌ها با مونتاژ محصولات جنرال موتورز و نیسان شناخته می‌شد، بااین‌حال روزبه‌روز وضعیت تولید این شرکت افول کرد و پس از خروج برلیانس در سال 1398، خط تولید پارس خودرو با کمترین سطح به فعالیت خود ادامه داد. درواقع پس از خروج برلیانس و ناکامی پارس خودرو در ادامه تولید خودروهای مونتاژی، پارس خودرو هیچ محصول دیگری برای تولید نداشت. این شرکت از سال 1398 تاکنون به تولید برخی نسخه‌های کوییک و ساینا می‌پرداخت. همکاری پارس خودرو و SAIC موتور چین می‌تواند این وضعیت را پس از پنج سال تغییر دهد.

همکاری پارس خودرو و سایک موتور چین

به گفته ادیانی،‌ همکاری پارس خودرو و SAIC چین در ابتدا بر مبنای واردات خودرو صورت خواهد گرفت. این شرکت تصمیم دارد تا در گام نخست کراس‌اوور هیبریدی رووی eRX5 را به بازار ایران بیاورد که نسخه الکتریکی کراس‌اوور ام‌‌جی RX5 است. پس از آن نیز محصولات دیگری با روش مونتاژ CKD از برند سایک توسط پارس خودرو به بازار ایران عرضه خواهند شد.

پیش‌بینی نه‌چندان روشن از نتیجه همکاری پارس خودرو و سایک موتور چین

اعلام خبر همکاری پارس خودرو و SAIC موتور چین درحالی صورت می‌گیرد که این شرکت چینی درزمینه تعهدات خود سابقه درخشانی نداشته است. اگر به‌خاطر داشته باشید، شرکت آذویکو طی نیمه دوم دهه 1390 محصولات ام‌جی را در ایران مونتاژ می‌کرد. شرکت ام‌جی ایران نیز طی همین دهه خودروهای وارداتی ام‌جی را وارد بازار ایران کرده بود. خودروسازی فردا نیز تصمیم داشت تا ام‌جی RX5‌ را در ایران مونتاژ کند. بااین‌حال، پس از بازگشت تحریم‌ها، سایک موتور و برند زیرشاخه آن یعنی ام‌جی نیز از بازار ایران رفتند؛ بنابراین انتظار داریم تا در آینده‌ای نه‌چندان دور، همکاری پارس خودرو و سایک موتور چین نیز نتیجه‌ای همچون همکاری پارس خودرو و برلیانس داشته باشد.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی