ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

بنزین پتروشیمی
اخبار خودرو

استفاده از بنزین پتروشیمی، راهکار وزارت نفت برای رفع ناترازی سوخت

روز گذشته وزیر نفت در جمع خبرنگاران، برنامه جدید تولید بنزین از متانول و عرضه بنزین پتروشیمی را به اطلاع عموم رساند.

مرتضی قانع
نوشته شده توسط مرتضی قانع | ۱۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ | ۱۸:۱۵

روز گذشته وزیر نفت در جمع خبرنگاران، برنامه جدید تولید بنزین از متانول و عرضه بنزین پتروشیمی را به اطلاع عموم رساند. به گفته «جواد اوجی»، وزیر نفت دولت سیزدهم، این اقدام برای کمک به رفع ناترازی بنزین انجام می‌شود. اوجی در مصاحبه با خبرنگاران گفت: «بخشی از تولید متانول کشور به‌سمت تولید بنزین و ارزش‌ افزوده سوق داده می‌شود. ما دانش فنی و توانمندی تولید آن را داریم.»

تولید بنزین از متانول توسط پتروشیمی‌ها صورت خواهد گرفت. تفاهم‌نامه‌ای میان این پتروشیمی‌ها و شرکت‌های ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی منعقد خواهد شد تا از متانول پتروشیمی، بنزین تولید شود. شرکت‌های پتروشیمی خارک، پتروشیمی زاگرس، پتروشیمی مرجان، پتروشیمی فن‌آوران، پتروشیمی متانول کاوه، پتروشیمی بوشهر، پتروشیمی شیراز، پتروشیمی آپادانا خلیج فارس و پتروشیمی کیمیای پارس خاورمیانه از تولیدکنندگان متانول در ایران هستند.

تولید بنزین پتروشیمی از متانول چگونه انجام می‌شود؟

«مرتضی شاه‌میرزایی»، مدیرعامل شرکت صنایع ملی پتروشیمی، در گفتگو با خبرگزاری ایلنا گفت: «برنامه داریم که پتروشیمی‌ها به‌جای صادرات، از متانول تولیدی با فرایند MTG بنزین تولید کنند.» به گفته او، متانول تولیدی پتروشیمی‌ها درحال‌حاضر صادر می‌شود، درحالی‌که می‌توان آن را به بنزین تبدیل کرد.

بنزین پتروشیمی

خط تولید متانول در پتروشیمی‌ها تغییری نخواهند داشت و در همان خطی که متانول تولید می‌شود، بنزین به تولید خواهد رسید. در این برنامه پتروشیمی‌ها از متانول تولیدی با فرایند MTG بنزین تولید خواهند کرد. مدیرعامل شرکت صنایع پتروشیمی، این فرآیند را راهکاری برای رفع ناترازی بنزین و پاسخ به افزایش تقاضای مصرف سوخت در کشور دانست.

شاه‌میرزایی در ادامه صحبت‌هایش به معافیت‌ها و مشوق‌هایی اشاره کرد که برای واحدهای پتروشیمی فعال در طرح وزارت نفت در نظر گرفته شده است. به گفته او، از لحاظ فناوری، دانش فنی، لایسنس، کاتالیست و سازندگان مشکلی برای تولید بنزین پتروشیمی از متانول وجود ندارد. همچنین پتروشیمی‌های فعال در حوزه تولید بنزین از متانول شامل تخفیف خوراک نیز خواهند شد.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی