ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

تعرفه واردات خودرو
اخبار خودرو

تعرفه واردات خودروی جانبازان بالای 50 درصد، صفر اعلام شد

این افراد می‌توانند بدون پرداخت سود بازرگانی، نسبت به واردات خودرو اقدام نمایند.

مرتضی قانع
نوشته شده توسط مرتضی قانع | ۱۱ مرداد ۱۴۰۲ | ۰۹:۰۱

بنابر اعلام رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران، تعرفه واردات خودرو برای جانبازان بالای 50 درصد صفر اعلام شده است. این خبر را «سیدامیرحسین قاضی‌زاده هاشمی»، رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران، در جریان یک اظهارنظر رسانه‌ای اعلام کرد. به عبارت دیگر، این افراد می‌توانند بدون پرداخت سود بازرگانی، نسبت به واردات خودرو اقدام نمایند. درصورتی‌که این گروه از متقاضیان مایل به واردات خودرو بدون سود بازرگانی نباشند، جایگزینی برای آن در نظر گرفته شده است. این جایگزین تسهیلات بانکی برای خرید خودرو داخلی است که به آن‌ها تعلق خواهد گرفت.

براساس نرخ‌نامه‌ای که از سوی مجلس شورای اسلامی به تصویب رسیده، تعرفه واردات خودرو از 20 درصد تا 175 درصد متغیر است. کمترین میزان تعرفه مربوط به خودروهایی با موتور کمتر از یک لیتر است که 20 درصد تعرفه به آن‌ها تعلق می‌گیرد. در سوی دیگر، خودروهایی که حجم موتور آن‌ها از سه لیتر بیشتر است، شامل 175 درصد تعرفه واردات می‌شوند.

تبصره تعرفه واردات خودرو برای ایثارگران

به گفته او، با پیشنهاد بنیاد شهید، آیین‌نامه اجرایی بند «و» تبصره ۷ قانون بودجه ۱۴۰۲ کل کشور به جانبازان بالای 50 درصد اختصاص یافته است. این بند مبنی بر اجازه واردات خودرو برای جانبازان ۵۰ درصد به بالاست. همچنین بند فوق برخورداری از خودروی داخلی برای سایر افراد مشمول ماده ۴۵ قانون جامع خدمات‌رسانی به ایثارگران را شامل می‌شود.

همچنین بخوانید: تعرفه واردات خودروهای کارکرده از سوی مجلس اعلام شد + جدول

براین‌اساس، سود بازرگانی افراد مشمول واردات خودرو برای جانبازان بالای ۵۰ درصد با نرخ صفر محاسبه می‌شود. رئیس بنیاد شهید اظهار داشت: «سایر افراد مشمول ماده ۴۵ قانون جامع خدمات‌رسانی به ایثارگران می‌توانند از تسهیلات بانکی برای خرید خودروی داخلی بهره‌مند شوند. جزئیات این آیین‌نامه طی روزهای آتی اعلام خواهد شد.»

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی