ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

قیمت خودروهای مونتاژی
اخبار خودرو

کاهش مجدد قیمت خودروهای مونتاژی در بازار

طی نیمه دوم تیر، بالاخره توافق میان شورای رقابت و خودروسازان در مورد قیمت خودروهای مونتاژی حاصل شد.

مرتضی قانع
نوشته شده توسط مرتضی قانع | ۲۸ تیر ۱۴۰۲ | ۱۸:۳۰

طی نیمه دوم تیرماه، بالاخره توافق میان شورای رقابت و خودروسازان در مورد قیمت خودروهای مونتاژی حاصل شد. براین‌اساس، قیمت اکثر خودروهای مونتاژی چینی در مقایسه با نرخ کارخانه کاهش اندکی را تجربه کرد. پس از حصول این توافق و اعلام نرخ‌های جدید، خودروسازان کوچک و بزرگ فراخوان‌هایی را برای تکمیل وجه متقاضیان صادر کردند. نتیجه مستقیم اعلام قیمت‌های جدید، کاهش نرخ خودروهای مونتاژی در بازار آزاد بوده است.

قیمت‌ها در بازار و کارخانه به‌هم نزدیک می‌شوند

نخستین جدول قیمت خودروهای مونتاژی از سوی شورای رقابت در بهار 1402 منتشر شد. جدول قیمت اعلام‌شده تفاوت قابل‌توجهی با نرخ کارخانه‌ای خودروها داشت. ازاین‌رو، افراد بسیاری تصمیم گرفتند تا در قالب سامانه یکپارچه عرضه خودرو نسبت به ثبت‌نام اتومبیل‌های مونتاژی اقدام کنند. با‌این‌حال اکنون قیمت‌ها همانند گذشته باقی مانده است و خریداران تمایلی به تکمیل وجه از خود نشان نمی‌دهند. نتیجه مستقیم این روند، سیل انصراف از ثبت‌نام و تکمیل وجه خودروهای مونتاژی است. فروکش‌کردن تقاضا برای خرید این خودروها از کارخانه باعث شده تا قیمت خودروهای مونتاژی در بازار نیز کاهش یابد؛ چرا که این خودروها بدون مشتری باقی مانده‌اند.

همچنین بخوانید: حاشیه قیمت خودروهای چینی ادامه دارد؛ تحویل خودروهای ثبت‌نامی با قیمت سابق

محصول شاخص مدیران خودرو در لیست قیمت خودروهای مونتاژی، تیگو 8 پرومکس است. این خودرو با قیمت کارخانه‌ای 2.7 میلیارد تومان عرضه می‌شود. قیمت این خودرو در بازار آزاد تا محدوده 4 میلیون تومان نیز صعود کرد. بااین‌حال اکنون با مبلغی در حدود 2.9 میلیارد تومان، قادر به خرید این خودرو از بازار خواهید بود. اختلاف قیمت تیگو 7 پرو، دیگر محصول محبوب و پرفروش مدیران خودرو نیز به حدود 100 میلیون تومان رسیده است. بنابراین مشتری واقعی نیازی به تکمیل وجه در کارخانه و انتظار برای دریافت خودرو نخواهد داشت، چرا که هم‌اکنون می‌تواند تیگو 7 پرو خود را از بازار تهیه کند.

قیمت خودروهای مونتاژی کرمان موتور، گروه بهمن و فردا موتورز

محصولات کرمان موتور رکورددار کاهش قیمت خودروهای مونتاژی طی هفته‌های جاری بوده‌اند. حتی نرخ برخی از خودروهای این شرکت در بازار نسبت به نرخ کارخانه ارزان‌تر است. همین مسئله باعث می‌شود که خرید خودرو از کارخانه برای متقاضیان هیچ‌گونه جذابیتی نداشته باشد. برای مثال، قیمت کی‌ام‌سی T8 محبوب در کارخانه معادل یک میلیارد و 650 میلیون تومان اعلام شده است، حال آنکه متقاضیان می‌توانند این خودرو را 200 میلیون ارزان‌تر از کارخانه در بازار آزاد تهیه کنند. اختلاف قیمت بازار و کارخانه جک J4 و جک S3 نیز به کمتر از 50 میلیون تومان رسیده است.

محصولات گروه بهمن به‌دلیل عرضه محدود، همچنان اختلاف قیمت چشمگیری نسبت به نرخ کارخانه دارند. این اختلاف قیمت در مورد دیگنیتی پرستیژ به اوج خود می‌رسد؛ چرا که این خودرو در بازار حدود 500 میلیون تومان گران‌تر از کارخانه فروخته می‌شود. بااین‌حال در حوزه خودروهای تجاری این اختلاف قیمت مشاهده نمی‌شود. پیکاپ کاپرا و وانت کارا با اختلاف قیمتی اندکی نسبت به نرخ کارخانه در بازار آزاد فروخته می‌شوند.

اختلاف قیمت لاماری ایما کراس‌اوور محبوب در بازار و کارخانه نیز کاهش یافته است. این خودرو اکنون 300 میلیون تومان گران‌تر از نرخ کارخانه در بازار آزاد فروخته می‌شود که این اختلاف در مقایسه با اختلاف یک میلیارد تومانی گذشته، بسیار کمتر شده است. خودروهای فردا موتورز همچون فردا T5 و سوبا M4‌ نیز اختلاف 100 الی 200 میلیون تومانی با نرخ کارخانه دارند.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی