ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

تقلب تویوتا
اخبار خودرو

تقلب تویوتا در آزمون خودروها دردسرساز شد

آکیو تویودا، رئیس شرکت خودروسازی تویوتا ژاپن، بابت تقلب گسترده این شرکت در آزمایش فنی خودروها عذرخواهی کرد.

مرتضی قانع
نوشته شده توسط مرتضی قانع | ۱۶ خرداد ۱۴۰۳ | ۲۰:۳۰

«آکیو تویودا»، رئیس شرکت خودروسازی تویوتا ژاپن، بابت تقلب گسترده این شرکت در آزمایش فنی خودروها عذرخواهی کرد. تقلب تویوتا شامل دستکاری آزمایش‌ها و گواهینامه‌های ایمنی هفت مدل خودرو می‌شود. به‌دلیل تقلب تویوتا در ارائه گواهینامه‌های ایمنی، تولید سه مدل از محصولات این شرکت متوقف شده است.

تقلب تویوتا شامل استفاده از داده‌های ناکافی و قدیمی در تست‌های تصادف خودروها می‌شود. مواردی همچون آزمایش باد شدن کیسه‌های هوا و آسیب‌دیدگی صندلی‌های عقب در تصادفات، توسط تویوتا دستکاری شده‌اند. همچنین آزمایش‌های انجام شده در زمینه راندمان موتور نیز جعل شده است.

درنتیجه دستکاری نتایج توسط این شرکت، تولید دو تیپ از تویوتا کرولا به نام‌های فیلدر و آکسیو به همراه تویوتا یاریس کراس در ژاپن تعلیق شده است. در این سه مدل، بسیاری از تست‌های انجام‌شده با اطلاعات اشتباه همراه شده بودند. البته دستکاری تست‌ها و تقلب تویوتا تنها شامل خودروهای اقتصادی این برند بوده است. درنتیجه خودروهای لوکس این برند و محصولات لکسوس از این تقلب تأثیری نخواهند پذیرفت.

عذرخواهی تویودا بابت تقلب تویوتا

آکیو تویودا در جریان کنفرانس خبری خود اعلام کرد: «ما صمیمانه عذرخواهی می‌کنیم.» سپس مطابق رسمی ژاپنی‌ها در کنفرانس‌های خبری، برای رفتار نادرست و تقلب خود تعظیم کرد تا عذرخواهی‌اش را به همگان نشان دهد. تحقیقات دولت ژاپن در مورد تویوتا و تقلب این شرکت از ژانویه 2024 آغاز شد. این موضوع بر تولیدات تویوتا که به خارج از ژاپن ارسال می‌شوند تأثیری ندارد.

مشکلات صدور گواهینامه از دو سال پیش در شرکت‌های گروه تویوتا، کامیون‌ساز هینو موتورز، شرکت دایهاتسو و شرکت صنایع تویوتا که ماشین‌آلات و قطعات خودرو تولید می‌کند، شروع شد.

تقلب تویوتا

در سوی دیگر، رقیب هموطن تویوتا یعنی مزدا نیز به مشکل تقلب دچار شده است. گواهینامه‌های دستکاری‌شده مشابهی از موتورهای مزدا منتشر شده‌اند. درنتیجه انتشار خبر جعل گواهی موتورهای مزدا، تولید مزدا 2 و مزدا رودستر متوقف شد. به گفته خودروساز ژاپنی، نرم‌افزار کنترل موتور نادرست در این آزمایش‌ها استفاده شده است. مزدا همچنین به تخلفات در تست تصادف در سه مدل متوقف‌شده اعتراف کرد. هیچ یک از تخلفات بر ایمنی خودروها تأثیر نمی‌گذارد. هوندا نیز بابت آزمایش‌های غیردقیق مانند تست‌های مربوط به سطوح نویز و گشتاور روی طیف وسیعی از مدل‌ها عذرخواهی کرد. البته هوندا اعلام کرده است که این آزمایش‌های غیردقیق مربوط به مدل‌های قدیمی هوندا آکورد، هوندا اودیسه و هوندا فیت هستند که دیگر تولید نمی‌شوند. ایمنی خودروها نیز تحت تأثیر نتایج این آزمایش‌ها قرار نگرفته است.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی