ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

قیمت خودرو
خودرو

قیمت خودرو بازهم کمتر می‌شود؛ خوش‌بینی سرپرست وزارت صمت در بازاری آشفته

قیمت خودرو از حدود یک ماه پیش تاکنون روند نزولی را در بازار آغاز کرده است و این روند با نرخ کمتری همچنان ادامه دارد.

قیمت خودرو از حدود یک ماه پیش تاکنون روند نزولی را در بازار آغاز کرده است و این روند با نرخ کمتری همچنان ادامه دارد. در همین حال ثبت‌نام مرحله دوم طرح یکپارچه نیز در جریان است و بسیاری از متقاضیان، سرمایه‌های خود را از بازار خودرو خارج کرده‌اند تا خودروی صفر‌کیلومتر از شرکت‌های خودروساز تحویل بگیرند. روند کاهش قیمت خودرو نتوانست مانع از استیضاح وزیر صمت شود، اما به‌نظر می‌رسد سرپرست وزارت صمت را راضی کرده است. «سیدمهدی نیازی»، سرپرست وزارت صمت، با اشاره به روند کاهشی قیمت خودرو و عرضه خودروهای وارداتی در آینده نزدیک، ابراز امیدواری کرد که قیمت خودرو باز هم کاهش یابد.
بااین‌حال بعید است که روند کاهشی قیمت خودرو تا بلندمدت ادامه یابد. این روند تنها درصورت عرضه انبوه خودرو به بازار به مدت طولانی ادامه خواهد داشت. تاکنون و طی دو مرحله عرضه خودرو در سامانه یکپارچه، حدود دو میلیون نفر ثبت‌نام کرده‌اند. بسیاری از این متقاضیان تمایل دارند اتومبیل خود را طی سال 1402 تحویل بگیرند؛ حال آنکه موعد تحویل برخی خودروهای مرحله اول به سال 1403 موکول شد و بعید نیست این رویه در دور دوم نیز رخ دهد.

اهرم‌های تأثیرگذار بر روند کاهش قیمت خودرو

از سوی دیگر، در حوزه خودروهای وارداتی نیز شاهد تحولی نیستیم. وعده‌های دولت مبنی بر واردات 100 هزار خودرو در سال 1401 محقق نشد. همچنین درحالی‌که قرار بود واردات خودرو از پاییز 1401 صورت بگیرد، هنوز در بهار 1402 هیچ خودروی وارداتی به دست مصرف‌کنندگان نرسیده است. رویه کند واردات خودرو به کشور سبب شده تا بسیاری از مصرف‌کنندگان خبرهای حوزه واردات خودرو را حرف‌درمانی تلقی کنند. اکنون که در روزهای میانی خردادماه 1402 به‌سر می‌بریم، همچنان هیچ خودروی وارداتی جدیدی وارد بازار ایران نشده است. همچنین لایحه واردات خودروهای کارکرده همچنان درحال بررسی است و به‌نظر نمی‌رسد طی کوتاه‌مدت شاهد ابلاغ آن باشیم.
درنهایت امروز خبری توسط رسانه‌ها منتشر شد که ممکن است روند کاهشی قیمت خودرو را با اختلال مواجه کند. این خبر مربوط به نامه مدیرعامل ایران‌خودرو به وزارت صمت است که از نبود منابع ارزی شکایت دارد. در این نامه کمبود منابع ارزی به‌عنوان مانعی برای تولید خودرو عنوان شده است. ایران‌خودرو در این نامه اظهار داشت که ممکن است تا پایان سال جاری، در تولید 200 هزار دستگاه خودرو به مشکل برخورد کند. به عبارت دیگر، 200 هزار نفر از متقاضیان تحویل خودرو در سال 1402، اتومبیل خود را تحویل نخواهند گرفت. بااین‌حال حداقل تا پایان مرحله دوم سامانه یکپارچه، روند کاهشی قیمت‌ها ادامه خواهد یافت. این روند با اعلام تاریخ تحویل خودرو ممکن است متوقف شود، مگر آنکه سایپا و سایر خودروسازان خصوصی بتوانند تاریخ‌های کوتاه‌مدت را برای تحویل خودرو به متقاضیان اختصاص دهند.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید

مطالب پیشنهادی