ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

لغو فعالیت تاکسی های خودران کروز
خودرو

فعالیت تاکسی‌های خودران کروز موقتاً به‌حالت تعلیق در آمد

پس از لغو مجوز روبوتاکسی‌های خودران کمپانی کروز توسط دولت ایالت کالیفرنیا، این کمپانی تمام عملیات‌های خودران خود را در آمریکا متوقف می‌کند.

رضا زارع‌پور
نوشته شده توسط رضا زارع‌پور | ۵ آبان ۱۴۰۲ | ۱۵:۳۰

به‌دنبال تصادف یکی از تاکسی‌های خودران کروز در کالیفرنیا با یک عابر پیاده، این کمپانی فعالیت تمامی تاکسی‌های خودران را، که با نام روبوتاکسی شناخته می‌شوند، به‌حالت تعلیق درآورد.

دپارتمان وسایل نقلیه موتوری ایالت کالیفرنیا مجوزهای آزمایش خودران کروز را لغو کرده بود. به این ترتیب، عملیات روبوتاکسی در این ایالت به‌پایان رسید.

اما تصمیم کمپانی کروز تنها به ایالت کالیفرنیا محدود نخواهد شد. کروز عملیات خودروهای روبوتاکسی خودران خود را در شهرهای آستین و هیوستون در ایالت تگزاس و شهر فونیکس در آریزونا نیز متوقف می‌کند. کروز از عملیات روبوتاکسی‌های خود در این شهرها درآمد کسب می‌کرد.

علاوه بر این، عملیات کمپانی کروز، زیرمجموعه جنرال موتورز، در شهر میامی ایالت فلوریدا، که همین دیروز بی‌سروصدا آغاز شده بود، نیز متوقف خواهند شد.

کروز عصر دیروز، به‌وقت محلی، در یک پست شبکه اجتماعی ایکس اعلام کرد که عملیات تمام ناوگان خود را لغو خواهد کرد، «در حالی که سر فرصت فرایندها، سیستم‌ها و ابزارهای خود را بررسی می‌کنیم و می‌اندیشیم که عملیات خود را چگونه بهبود دهیم تا اعتماد عمومی را جلب کنیم.»

گروز می‌گوید عملیات وسایل نقلیه خودران نظارت‌شده خود را ادامه خواهد داد. در این خودروها یک راننده برای مواقع اضطراری پشت فرمان می‌نشیند.

تصادف روبو تاکسی خودران کروز با یک عابر پیاده
آتش‌نشانان در صحنه تصادف روبوتاکسی خودران کروز با یک عابر پیاده در شهر سان‌فرانسیسکو.
Reuters

تصادف روبوتاکسی خودران کروز

دپارتمان وسایل نقلیه موتوری (DMV) کالیفرنیا در تاریخ ۲۳ اکتبر (۱ آبان)، مجوز کروز را لغو کرد. علت این تصمیم، واقعه سه هفته قبل یکی از خودروهای کروز در شهر سان‌فرانسیسکو بود.

ماجرا از این قرار است که یک عابر پیاده پس از تصادف با یک خودروی سرنشین‌دار روی خیابان افتاده بود (خودروی اصلی از محل حادثه گریخته بود) که همان زمان یک روبوتاکسی کروز هنگام عبور از خط کناری با این عابر برخورد کرد و او را روی خیابان با خود به حرکت درآورد.

DMV می‌گوید مجوز کروز را پس از این لغو کرد که فهمید این کمپانی بخشی از فیلم‌های مربوط به صحنه تصادف را مخفی کرده است. کروز تنها تصویر مانور ترمز روبوتاکسی را پس از برخورد به عابر به DMV ارائه کرده بود. اما DMV می‌گوید فیلم دیگری وجود دارد که در آن روبوتاکسی دوباره شروع به حرکت می‌کند، درحالی که عابر همچنان به خودرو گیر کرده است.

کروز در واکنش به این ادعا گفته که تمام فیلم را به DMV نشان داده است.

پیش‌تر، دپارتمان وسایل نقلیه موتوری کالیفرنیا کروز را وادار کرده بود تا ۵۰ درصد ظرفیت ناوگان خود را کاهش دهد. علت این حکم این بود که در ماه آگوست یک روبوتاکسی با یک خودروی آتش‌نشانی تصادف و یک عابر را مصدوم کرده بود.

کروز می‌گوید تصمیمش برای لغو عملیات روبوتاکسی‌های خودران ربطی به این تصادف‌ها ندارد. همچنین به‌نظر می‌رسد تصمیم این شرکت برخلاف چیزی است که در جلسه چهارشنبه به کارمندان خود اعلام کرده بود. در آن جلسه، مقرر شد که کروز عملیات خودران خود را تنها در کالیفرنیا لغو کند.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی